To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #60,874 - 7/2/22 2:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,166 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 2TB on Pi 4 |
| Test #82,429 - 3/23/24 4:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,166 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SSD on Raspberry Pi 4 |
| Test #87,584 - 5/14/24 3:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,166 |
| User: | seanahan |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung SSD 860 EVO M.2 250GB on Pi 4 using Argon ONE M.2 Case (ASMedia SATA bridge, USB ID 174c:55aa, ASM1051E/ASM1053E/ASM1153/ASM1153E) in UAS mode (files disappear occasionally) |
| Test #58,102 - 3/20/22 6:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,166 |
| User: | yourfriendcaspian |
| Brand: | LITEON M.2 OEM CV Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | LITEON CV1-8B128 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SATA to USB 3: LITE-ON model: CV1-8B128 size: 119.24 GiB & Western Digital model: WD50 00BPVT-00HXZ size: 465 GiB on RPi4 8g |
| Test #57,622 - 3/5/22 9:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,165 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Sabrent SABRENTExternal |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #62,151 - 8/22/22 7:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,165 |
| User: | xavier778 |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi4 ssd basic hey alexa order my pee pee cream my rash real bad oh no dont type this dont send my pee pee on fire |
| Test #63,836 - 10/29/22 10:04 am | |
|---|---|
| Score: | 7,164 |
| User: | bubbles the fish |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Adata SU630 on RP4 with Other World Computing sata adapter PA023U3 |
| Test #132,354 - 3/14/26 7:33 am | |
|---|---|
| Score: | 7,164 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,845 - 8/10/22 11:23 am | |
|---|---|
| Score: | 7,164 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | ASUS P8H61-I |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung 60 |
| Test #47,001 - 6/24/21 12:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,164 |
| User: | Robert |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi4 Sata 400 |
| Test #65,507 - 1/4/23 10:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,163 |
| User: | BNB |
| Brand: | OCZ Vertex 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | OCZ VERTEX3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ on USB3.1 Adapter |
| Test #68,088 - 3/9/23 4:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,163 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk |
| Test #69,175 - 4/9/23 1:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,163 |
| User: | khalpin11 |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | m.2 sata ssd |
| Test #23,795 - 5/9/20 7:32 am | |
|---|---|
| Score: | 7,163 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Old Evo ssd |
| Test #27,960 - 6/25/20 1:37 am | |
|---|---|
| Score: | 7,163 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #103,560 - 2/12/25 12:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,163 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MS30 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Team TM8PS7001T |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #86,399 - 5/1/24 3:00 am | |
|---|---|
| Score: | 7,162 |
| User: | TVT |
| Brand: | AData SU750 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU750 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Adata SU 750 on pi 4 using ICY BOX ib-247-c31 |
| Test #64,079 - 11/9/22 5:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,162 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 545s M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSCKKR128G8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #61,941 - 8/14/22 5:13 am | |
|---|---|
| Score: | 7,162 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,879 - 5/24/22 1:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,162 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SSK SSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |