To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #124,212 - 7/2/25 12:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,172 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN7702TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD-Black NVME on HAT+ |
| Test #131,129 - 1/31/26 11:35 am | |
|---|---|
| Score: | 55,171 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPlus500GBA3N |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | aa |
| Test #105,768 - 3/27/25 10:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,171 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO on Pi 5 using M.2 HAT extension (pcie 3 mode) |
| Test #131,593 - 2/17/26 6:28 am | |
|---|---|
| Score: | 55,170 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Integral SSD 256GM NVME INSSD256GM280NM2 Using Pimoroni NVMe Base |
| Test #98,489 - 11/20/24 3:42 am | |
|---|---|
| Score: | 55,167 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSSTC CL1-3D256-Q11NVMeSSSTC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #100,213 - 12/20/24 7:31 am | |
|---|---|
| Score: | 55,166 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung model: SSD 990 EVO 1TB |
| Test #105,018 - 3/11/25 8:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,166 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Phison (OEM) M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Phison PSELN128GA87MC0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | s |
| Test #82,947 - 3/28/24 4:40 am | |
|---|---|
| Score: | 55,162 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC601 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFS256GEJ4X112N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | sk hynix |
| Test #97,035 - 10/28/24 9:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,159 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | caca |
| Test #92,445 - 8/7/24 6:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,155 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2450 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2450NVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi m2 hat micron 256 nvme |
| Test #98,668 - 11/23/24 2:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,149 |
| User: | LaminateKitten |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770M1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 5 M2 Hat WD SN770 |
| Test #90,348 - 7/2/24 6:10 am | |
|---|---|
| Score: | 55,141 |
| User: | aBUGSworstnightmare |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk Ultra3DNVMe |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sandisk Corp WD Blue SN550 NVMe SSD (rev 01) |
| Test #99,843 - 12/14/24 4:52 am | |
|---|---|
| Score: | 55,140 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS512GKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #125,659 - 8/10/25 7:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,140 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Phison (OEM) M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Phison PSELN128GA87MC0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | teste |
| Test #90,227 - 6/30/24 3:07 am | |
|---|---|
| Score: | 55,137 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA2000M81000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,183 - 9/8/24 2:33 am | |
|---|---|
| Score: | 55,132 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #98,505 - 11/20/24 7:23 am | |
|---|---|
| Score: | 55,129 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram PX500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Goodram SSDPR-PX500-01T-80-G3 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Goodram PX500 gen3 on RPi5 & NVMe Base |
| Test #104,861 - 3/8/25 12:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,125 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC601 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix HFS256GEJ4X112N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,309 - 8/22/24 8:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,123 |
| User: | BAR |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PM961NVMeSAMSUNG256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung model: PM961 NVMe 256GB |
| Test #104,471 - 2/27/25 5:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,123 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770M1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rp5 4gb / WD Black 1TB & |