To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #83,359 - 3/31/24 10:39 am | |
|---|---|
| Score: | 55,037 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KIOXIA-EXCERIASSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #129,503 - 12/13/25 9:47 am | |
|---|---|
| Score: | 55,036 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #91,377 - 7/21/24 6:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,032 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fikwot FX991 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fikwot FX9911TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd nvme m2 |
| Test #98,637 - 11/23/24 7:03 am | |
|---|---|
| Score: | 55,030 |
| User: | Wyrtle |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK hynix Gold P31/BC711/PC711 on Pi 5 using Pimoroni NVME Pci adapter |
| Test #95,716 - 10/5/24 8:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,027 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770M1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #83,385 - 3/31/24 3:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,024 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital |
| Test #86,742 - 5/5/24 2:12 am | |
|---|---|
| Score: | 55,023 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | TEAMGROUP 512GB on Raspberry Pi 5b |
| Test #91,728 - 7/26/24 8:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,019 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #101,489 - 1/9/25 3:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,017 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Rev 1.0 |
| Device: | Kingston SNV3S2000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kingston nv3 2TB level 3 |
| Test #95,267 - 9/27/24 11:21 am | |
|---|---|
| Score: | 55,015 |
| User: | WK-Designs |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WK-Designs 3 |
| Test #100,249 - 12/20/24 5:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,015 |
| User: | WD Blue SN580 NVMe SSD 1TB |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC WDBlueSN5801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #99,959 - 12/15/24 3:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,013 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME internal drive 970EVO |
| Test #124,685 - 7/12/25 5:59 am | |
|---|---|
| Score: | 55,013 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Lite Rev 1.0 |
| Device: | Kingston SNV3S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #98,513 - 11/20/24 11:00 am | |
|---|---|
| Score: | 55,011 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fikwot FN950 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fikwot FN9501TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME SLO |
| Test #100,841 - 12/31/24 1:10 am | |
|---|---|
| Score: | 55,010 |
| User: | jfb |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN570250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd m.2nvme patriot p320 |
| Test #98,203 - 11/15/24 10:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,002 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston OM8SEP4512Q-A0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #91,709 - 7/26/24 5:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,002 |
| User: | baggybawz |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | i_love_bum_sex_no_overclock |
| Test #131,803 - 2/23/26 11:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,000 |
| User: | carhlon@gmail |
| Brand: | Patriot Viper VP 4000 Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Patriot ViperVP4000M1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot Memory Viper VP4000 Mini on Pi 5 16GB using Geekbench x1003 m.2 hat |
| Test #101,879 - 1/15/25 6:21 am | |
|---|---|
| Score: | 54,996 |
| User: | EnderWiggin |
| Brand: | Samsung PM9A1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZAL4256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM9B1 NVME SSD 256 GB |
| Test #100,458 - 12/25/24 4:57 am | |
|---|---|
| Score: | 54,992 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 970EVO |