To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #101,094 - 1/3/25 1:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 54,927 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | TUF GAMING X570-PLUS (WI-FI) |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | gaming pc 16 core amd 5050x |
| Test #130,218 - 1/6/26 12:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 54,921 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT250P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucial 250gb pi5 nvme hat pcie 3x |
| Test #129,049 - 11/25/25 7:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 54,920 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Barracuda Q5 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Seagate BarraCudaQ5ZP1000CV30001 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | seagate 1tb pi 5 |
| Test #89,815 - 6/22/24 6:32 am | |
|---|---|
| Score: | 54,919 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 GS |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600GS |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #105,148 - 3/15/25 3:20 am | |
|---|---|
| Score: | 54,911 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung |
| Test #86,751 - 5/5/24 4:13 am | |
|---|---|
| Score: | 54,907 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | zegwaard |
| Test #132,279 - 3/11/26 10:01 am | |
|---|---|
| Score: | 54,900 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P310 |
| Board: | To Be Filled By O.E.M. |
| Device: | Crucial CT2000P310SSD2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | xx |
| Test #94,991 - 9/21/24 7:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 54,899 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #89,904 - 6/24/24 6:27 am | |
|---|---|
| Score: | 54,896 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS1TMTE220S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend 1TB TS1TME220S PCIe 3 by 1 |
| Test #102,489 - 1/25/25 2:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 54,886 |
| User: | ahowe |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac NVMeSSD500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Netac3000(2) SSD on Pi 5 using PCIe hat |
| Test #89,294 - 6/13/24 10:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 54,880 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Red SN700 Series |
| Board: | NUC8i3BEK |
| Device: | WDC WDRedSN700500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD on NUC8i3 |
| Test #104,665 - 3/4/25 1:29 am | |
|---|---|
| Score: | 54,873 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung EVO 980 2TB |
| Test #103,166 - 2/6/25 2:32 am | |
|---|---|
| Score: | 54,869 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rpi5p3 |
| Test #131,080 - 1/30/26 1:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 54,859 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Lite Rev 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Sabrent Rocket 3 on Running on Argon OneUp Laptop |
| Test #124,975 - 7/22/25 10:18 am | |
|---|---|
| Score: | 54,856 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 Evo Plus NVME |
| Test #89,422 - 6/15/24 10:09 am | |
|---|---|
| Score: | 54,856 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6001T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #131,147 - 2/1/26 3:07 am | |
|---|---|
| Score: | 54,855 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNT256GLSKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia SSD |
| Test #84,215 - 4/8/24 1:48 am | |
|---|---|
| Score: | 54,852 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #85,868 - 4/24/24 4:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 54,838 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #131,536 - 2/15/26 8:07 am | |
|---|---|
| Score: | 54,836 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5802TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SSD on Pi 5 geekworm hat |