To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #15,194 - 4/7/20 1:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,630 |
| User: | miep |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | verbatim |
| Test #42,648 - 3/24/21 12:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,630 |
| User: | akay |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 EVO 500GB on Pi 4 using ASM1153 |
| Test #5,121 - 12/12/19 12:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,628 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W512G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme on Pi 4 |
| Test #5,393 - 12/19/19 10:04 am | |
|---|---|
| Score: | 5,627 |
| User: | themsk |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston a400 ssd on pi 4 using starttech sata to usb adapter |
| Test #58,485 - 3/31/22 5:43 am | |
|---|---|
| Score: | 5,627 |
| User: | ico |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | eMMC 16GB on CM4, custom board carrier |
| Test #101,535 - 1/10/25 7:16 am | |
|---|---|
| Score: | 5,626 |
| User: | iwz |
| Brand: | ASUS ROG STRIX Arion RGB NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | ASUS ROGESD-S1C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ROG-ESD SSD Enclosure with Kioxia Exceria Plus G2 NVMe SSD 500GB via usb3.0 cable with extra usb2.0 power on a Pi 4 - #2 |
| Test #72,075 - 8/6/23 7:04 am | |
|---|---|
| Score: | 5,625 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec P3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec P3-128 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #65,876 - 1/11/23 7:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,625 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #16,383 - 4/10/20 10:38 am | |
|---|---|
| Score: | 5,625 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM851 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung MZ7TE256HMHP-00004 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #14,764 - 4/4/20 1:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,624 |
| User: | mikltestpi4b |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #44,911 - 5/5/21 3:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,624 |
| User: | ASM |
| Brand: | Seagate Barracuda 120 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Seagate BarraCuda120SSDZA250CM10003 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SEAGATE BarraCuda 120 SSD 250Gb using SVEON STG062 USB3.0 UASP disable (non suported) OverClock 2Gz 5v 3A RPI Original Power Source RPI4 4Gb RAM |
| Test #74,364 - 11/17/23 9:46 am | |
|---|---|
| Score: | 5,624 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 535 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSC2BW240A4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel model: SS DSC2BW240A4 size: 223.57 GiB |
| Test #103,235 - 2/6/25 8:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,624 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (D9D16) |
| Board: | Radxa ROCK 3A |
| Device: | Foresee D9D16 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | EMMC on Radxa Rock 3A |
| Test #81,689 - 3/16/24 11:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,623 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apple TS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Apple SSDTS128C |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Toshiba 120GB SSD on Pi 4 |
| Test #51,552 - 10/23/21 6:12 am | |
|---|---|
| Score: | 5,623 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #47,681 - 7/12/21 11:47 am | |
|---|---|
| Score: | 5,622 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Silicon Power 2021 07 12 |
| Test #50,840 - 9/30/21 4:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,622 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO2TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | JMicron adapter with 2TB Samsu |
| Test #46,456 - 6/7/21 1:02 am | |
|---|---|
| Score: | 5,622 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Extreme Pro 128GB Pi400 |
| Test #64,810 - 12/7/22 1:54 am | |
|---|---|
| Score: | 5,622 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Banana Pi CM4 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #27,726 - 6/22/20 3:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,622 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 520 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSC2CW120A3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel 120 GB SSD 520 series on Pi 4 using Crucial SATA to USB adapter |