To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #53,994 - 12/14/21 5:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,873 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pit |
| Test #46,141 - 5/28/21 6:10 am | |
|---|---|
| Score: | 4,873 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial Mx500 |
| Test #46,210 - 5/30/21 8:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,873 |
| User: | Calivi |
| Brand: | Corsair Force GT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Corsair ForceGT |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Corsair Force GT using seagate adapter |
| Test #45,141 - 5/9/21 5:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,872 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SP900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SSDSP900256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA 256GB SSD Premier Pro SP900 on Pi 4 using NONAME China SATA to USB adapter |
| Test #55,749 - 1/19/22 11:21 am | |
|---|---|
| Score: | 4,872 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 870 EVO on Pi 4B using Inateck SATA to USB 3.0 adaptor |
| Test #21,365 - 4/28/20 12:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,872 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 Evo |
| Test #41,136 - 2/27/21 7:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,871 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial bx500 sabrent 3.0 quirks |
| Test #80,428 - 3/1/24 11:31 am | |
|---|---|
| Score: | 4,871 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | QEMU HARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Note: | Ubuntu Mac QEMU |
| Test #49,151 - 8/17/21 12:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,871 |
| User: | Xiofett |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial 1TB BX500 series on Pi 4 4GB using Inateck adapter |
| Test #50,372 - 9/16/21 9:55 am | |
|---|---|
| Score: | 4,871 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team L5 3D Lite Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Team L5Lite3D120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Adata 120GB SSD on Pi 4 orico 2.5 HDD Enclosure |
| Test #8,808 - 2/16/20 6:24 am | |
|---|---|
| Score: | 4,870 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SUV400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD on Pi 4 |
| Test #7,120 - 1/18/20 5:47 am | |
|---|---|
| Score: | 4,868 |
| User: | MaZZly |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 on Pi4 using transparent case (JMS567 SATA 6Gb/s bridge) |
| Test #24,480 - 5/16/20 3:54 am | |
|---|---|
| Score: | 4,868 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 Evo unkown SATA to USB adapter |
| Test #50,000 - 9/7/21 6:32 am | |
|---|---|
| Score: | 4,868 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram CX400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Goodram SSDPR-CX400-128-G2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Goodram CX400 |
| Test #6,105 - 1/1/20 4:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,867 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pny sata 120gb |
| Test #53,155 - 11/27/21 9:55 am | |
|---|---|
| Score: | 4,867 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | 410040 |
| Device: | |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Baremetal server |
| Test #52,287 - 11/9/21 1:30 am | |
|---|---|
| Score: | 4,866 |
| User: | cpo |
| Brand: | Crucial M500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT480M500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspberry Pi4 DeskPi with quirks |
| Test #128,164 - 10/25/25 9:22 am | |
|---|---|
| Score: | 4,865 |
| User: | Limpinghamster |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 500 1.0 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Fit Plus 3.1 |
| Test #11,060 - 3/1/20 8:01 am | |
|---|---|
| Score: | 4,865 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ VERTEX450 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,086 - 6/15/20 4:16 am | |
|---|---|
| Score: | 4,864 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |