To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #26,332 - 6/3/20 2:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,397 |
| User: | Joschi |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung FIT Plus 256GB MUF-256AB/APC |
| Test #14,280 - 3/30/20 9:14 am | |
|---|---|
| Score: | 4,396 |
| User: | siberian.love |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Green 120GB using JMicron USA Technology Corp. JMS567 SATA 6Gb/s USB 3.0 adapter |
| Test #6,740 - 1/10/20 3:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,396 |
| User: | dkm |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 |
| Test #4,479 - 12/1/19 12:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,395 |
| User: | adminUser |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme PRO 128GB |
| Test #125,450 - 8/4/25 12:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,395 |
| User: | TechTwist |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Fit PLUS 256GB on Raspberry Pi 5 (8GB Model) |
| Test #42,553 - 3/22/21 9:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,395 |
| User: | XdR |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #77,506 - 1/14/24 12:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,395 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Pi 5 8GB on SAMSUNG FIT Plus 128GB - 400 MB/s USB 3.1 Flash Drive (MUF-128AB/AM) |
| Test #26,637 - 6/8/20 6:44 am | |
|---|---|
| Score: | 4,395 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDH3500G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandis Ultra 500G wirh Icy box adapter |
| Test #10,247 - 2/24/20 8:22 am | |
|---|---|
| Score: | 4,394 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 535 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSC2BW480H6 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | database |
| Test #40,598 - 2/17/21 6:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,394 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SD600Q |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SD600Q |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #59,174 - 4/25/22 7:05 am | |
|---|---|
| Score: | 4,392 |
| User: | simo |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #59,744 - 5/17/22 4:08 am | |
|---|---|
| Score: | 4,391 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS250G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue SSD 250GB 3D NAND on Pi 4 using Sabrent SATA to USB 3 adabter on USB 3 |
| Test #18,897 - 4/18/20 1:16 am | |
|---|---|
| Score: | 4,389 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme PRO 128 GB Solid State USB Flash Drive USB 3.1 |
| Test #22,706 - 5/3/20 2:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,389 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk 256GB Extreme PRO USB 3.1 SSD on Pi 4 |
| Test #6,907 - 1/13/20 9:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,388 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA 240GB S600Q on Pi 4 direct USB3 |
| Test #128,018 - 10/21/25 6:35 am | |
|---|---|
| Score: | 4,388 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | VMware Virtualized Disk |
| Board: | VMware Virtual Platform |
| Device: | VMware Virtualdisk |
| Class: | Virtual |
| Note: | VPS Vertex with ubuntu |
| Test #96,184 - 10/14/24 6:41 am | |
|---|---|
| Score: | 4,388 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #73,412 - 9/30/23 7:15 am | |
|---|---|
| Score: | 4,387 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | S3+ 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | S3+ S3SSDC240XEU |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | no |
| Test #7,320 - 1/21/20 8:14 am | |
|---|---|
| Score: | 4,385 |
| User: | littlbee |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 USB3 SSD on Pi 4 Raspbian Buster (berryboot) |
| Test #51,983 - 11/1/21 1:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,384 |
| User: | Computerdoc |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Bar Silver 256GB USB 3.0 Drive on RPi 4B 8GB Ram running TwisterOS v2.1.2 in ArgonONE M.2 Case |