To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #88,581 - 6/4/24 11:19 am | |
|---|---|
| Score: | 4,370 |
| User: | Kingpin |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung 128GB USB 3.1 Flash |
| Test #13,451 - 3/23/20 5:24 am | |
|---|---|
| Score: | 4,370 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 128 GB SSD on Pi 4 with JMicron SATA USB 3 Adapter |
| Test #11,879 - 3/8/20 3:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,370 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #9,910 - 2/21/20 2:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,369 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | test |
| Test #48,452 - 7/31/21 7:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,369 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Backup+ |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate BUP |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | SDSSDP128-PI4-SEGATEUAS |
| Test #49,573 - 8/27/21 11:41 am | |
|---|---|
| Score: | 4,367 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech Sata to USB adapter |
| Test #56,513 - 2/7/22 7:35 am | |
|---|---|
| Score: | 4,367 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Advantec SQF 630 Series SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Advantec SQF-S25M4-120G-9IG |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Advantec 630 on Pi4 Seagate GoFlex interface |
| Test #8,628 - 2/15/20 12:13 am | |
|---|---|
| Score: | 4,366 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme Pro SSD USB |
| Test #122,950 - 5/27/25 9:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,366 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | 128GB Samsung Fit Plus on Pi 4b 8GB |
| Test #19,884 - 4/22/20 5:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,365 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #88,836 - 6/7/24 5:56 am | |
|---|---|
| Score: | 4,365 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #7,373 - 1/21/20 10:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,365 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston AS400 on Patriot Gauntlet 2 Case/Controller |
| Test #56,001 - 1/27/22 5:06 am | |
|---|---|
| Score: | 4,365 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron M500DC |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Micron MTFDDAK120MBB-1AE1ZA00AJ35600AJ359IBM |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #6,258 - 1/4/20 9:24 am | |
|---|---|
| Score: | 4,364 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #10,445 - 2/25/20 12:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,362 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport Ultra Metal |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC MyPassport25E9 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | hdd |
| Test #28,401 - 7/1/20 8:58 am | |
|---|---|
| Score: | 4,360 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA-1T00 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSD PLUS 1TB with USB to USB from SAMSUNG Kit |
| Test #55,378 - 1/10/22 12:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,360 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Goldenfir T650 SSD on Pi 4 using VLA String SATA tu USB adapter |
| Test #56,718 - 2/11/22 7:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,360 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #3,946 - 11/17/19 5:33 am | |
|---|---|
| Score: | 4,359 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair NeutronGTX Series |
| Board: | |
| Device: | Corsair NeutronGTXSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Corsair |
| Test #5,039 - 12/11/19 7:18 am | |
|---|---|
| Score: | 4,358 |
| User: | VerifyFX |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Green on ORICO USB-C Enclosure |