To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #94,307 - 9/10/24 12:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,284 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #6,306 - 1/4/20 5:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,283 |
| User: | andres |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | wd green 128GB on Pi 4 with a cheap adapter |
| Test #80,349 - 2/29/24 9:47 am | |
|---|---|
| Score: | 3,282 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | QEMU HARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Note: | QEMU Ubuntu |
| Test #60,458 - 6/15/22 1:01 am | |
|---|---|
| Score: | 3,281 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Khadas VIM3 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #123,761 - 6/22/25 5:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,281 |
| User: | andros |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Firefly ROC-RK3328-CC |
| Device: | Transcend TS512GMTS400 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Transcend 512gb TS512GMTST400, external m.2-ssd |
| Test #8,527 - 2/13/20 2:53 am | |
|---|---|
| Score: | 3,280 |
| User: | TheLaughingDog |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme PRO 128 GB USB 3.1 SSD on Pi 4 with generic 8 GB UHS speed class 1 microSD card for Boot |
| Test #6,195 - 1/3/20 9:45 am | |
|---|---|
| Score: | 3,280 |
| User: | hanshauser |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SSD 120 GB |
| Test #61,266 - 7/19/22 11:46 am | |
|---|---|
| Score: | 3,280 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #78,202 - 1/24/24 7:18 am | |
|---|---|
| Score: | 3,279 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung Pro Ultimate 128 GB on PI5 |
| Test #84,541 - 4/10/24 10:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,279 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | BPI-M2-Zero (BPI-P2-Zero) |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | BPI P2-Zero EMMC |
| Test #4,459 - 12/1/19 7:08 am | |
|---|---|
| Score: | 3,279 |
| User: | HansHauser |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD SanDisk |
| Test #93,753 - 8/31/24 1:25 am | |
|---|---|
| Score: | 3,279 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #85,544 - 4/21/24 12:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,279 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #73,881 - 10/19/23 1:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,278 |
| User: | dann |
| Brand: | Synology DiskStation DS918+ NAS Server |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | Synology iSCSIStorage |
| Class: | SSD (NAS) |
| Note: | Synology |
| Test #75,345 - 12/2/23 8:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,276 |
| User: | zimbu |
| Brand: | Team SD (TF256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TF256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | TeamGroup High Endurance 256GB MicroSD on RPi 5 |
| Test #7,864 - 1/31/20 1:36 am | |
|---|---|
| Score: | 3,275 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD |
| Test #94,938 - 9/21/24 1:55 am | |
|---|---|
| Score: | 3,274 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | UGreen USB SSD |
| Test #50,366 - 9/16/21 7:56 am | |
|---|---|
| Score: | 3,274 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | s64g |
| Test #13,568 - 3/24/20 9:04 am | |
|---|---|
| Score: | 3,272 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | a |
| Test #10,821 - 2/28/20 9:56 am | |
|---|---|
| Score: | 3,271 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | samsung usb stick |