To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #94,452 - 9/13/24 12:31 am | |
|---|---|
| Score: | 3,088 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #91,830 - 7/28/24 5:16 am | |
|---|---|
| Score: | 3,085 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme Pro USB 3.1 128GB |
| Test #80,508 - 3/1/24 8:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,085 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 1 |
| Test #76,208 - 12/19/23 8:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,085 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | James Donkey JD240 |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | JD 240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #66,517 - 1/25/23 10:31 am | |
|---|---|
| Score: | 3,084 |
| User: | SeanHiatt.ws |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PiBox w/2 Samsung 1TB SSDs |
| Test #25,697 - 5/27/20 4:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,084 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | RPi4 4gb 64 bit w/USB2 mSATA hat |
| Test #4,161 - 11/25/19 11:44 am | |
|---|---|
| Score: | 3,084 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Board information Manufacturer Raspberry Pi Foundation Model Raspberry Pi 4 Model B Rev 11 Architecture aarch64 OS Ubuntu 18043 LTS |
| Test #132,928 - 4/15/26 10:21 am | |
|---|---|
| Score: | 3,084 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB256HAHQ-000L7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD 250 over USB in Raspberry PI 400 |
| Test #124,222 - 7/3/25 6:03 am | |
|---|---|
| Score: | 3,083 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SD card |
| Test #10,183 - 2/23/20 4:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,083 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY 240 GB Drive |
| Test #90,438 - 7/3/24 9:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,083 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba Canvio 2.5" MQ Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba MQ04ABF100 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Test #90,561 - 7/6/24 7:43 am | |
|---|---|
| Score: | 3,081 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power SD (SPCC) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP SPCC |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #68,950 - 4/2/23 5:38 am | |
|---|---|
| Score: | 3,081 |
| User: | codeart |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #5,795 - 12/27/19 5:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,081 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk 128GB |
| Test #6,713 - 1/10/20 9:18 am | |
|---|---|
| Score: | 3,080 |
| User: | Stockie |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SSD on Pi4 |
| Test #82,506 - 3/24/24 9:41 am | |
|---|---|
| Score: | 3,080 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,394 - 7/24/22 3:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,080 |
| User: | ThinkPied |
| Brand: | Timetec MS05 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Timetec MS05 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | TimeTech NVMe M.2 connected using adapter and enclosure on Pi 3B |
| Test #27,806 - 6/23/20 9:28 am | |
|---|---|
| Score: | 3,079 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patriot Burst 120GB on Pi 3 using cheap sata-usb3 adapter (Some JMicron chip) |
| Test #23,884 - 5/10/20 5:07 am | |
|---|---|
| Score: | 3,078 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #94,584 - 9/14/24 2:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,078 |
| User: | Plum |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |