To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #77,099 - 1/6/24 3:10 am | |
|---|---|
| Score: | 2,603 |
| User: | Test |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY SD64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | cd /boot |
| Test #81,539 - 3/13/24 11:19 am | |
|---|---|
| Score: | 2,603 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #83,274 - 3/30/24 3:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,603 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MS30 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Team TM8PS7512G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #1,368 - 8/15/19 11:02 am | |
|---|---|
| Score: | 2,603 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | WDC WDS250G2B0A-00SM |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #78,547 - 1/28/24 12:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,602 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD200 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS960GESD250C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #62,062 - 8/18/22 12:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,602 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend JetFlash |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Transcend JetFlashTranscend256GB |
| Class: | USB Flash |
| Note: | USB Stick BOOT |
| Test #42,378 - 3/20/21 11:40 am | |
|---|---|
| Score: | 2,602 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingDian Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingDian P10120GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pauls3 |
| Test #43,053 - 3/30/21 2:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,602 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 850 Evo on Rpi 4 using SATA to USB Adapter |
| Test #11,234 - 3/2/20 2:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,602 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Test #10,725 - 2/27/20 3:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,601 |
| User: | jb |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | qnine |
| Test #24,566 - 5/16/20 5:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,601 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 130GB SSD on Pi4 with Sabrent adapter, plugged into the USB 2.0 slot |
| Test #418 - 6/11/19 4:08 am | |
|---|---|
| Score: | 2,601 |
| User: | Fuzzylein |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso SATAIII |
| Test #79,072 - 2/7/24 2:39 am | |
|---|---|
| Score: | 2,601 |
| User: | mika |
| Brand: | Transcend JetFlash |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend JetFlashTranscend32GB |
| Class: | USB Flash |
| Note: | sandisk 32gb |
| Test #61,975 - 8/15/22 3:45 am | |
|---|---|
| Score: | 2,600 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA ssd |
| Test #75,900 - 12/15/23 9:53 am | |
|---|---|
| Score: | 2,600 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | USB Extreme SanDisk on RPI 5 |
| Test #71,860 - 7/28/23 3:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,600 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | PNY 120GBSATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #44,444 - 4/27/21 10:58 am | |
|---|---|
| Score: | 2,600 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk U110 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SSDU11032GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #13,207 - 3/21/20 11:30 am | |
|---|---|
| Score: | 2,600 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SV300S37A240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #11,458 - 3/5/20 1:45 am | |
|---|---|
| Score: | 2,599 |
| User: | Jefe |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SDD RPI3 |
| Test #21,550 - 4/29/20 7:43 am | |
|---|---|
| Score: | 2,599 |
| User: | SCL |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 EVO on Pi 4 (USB2.0 ! for stability reasons) with Raidsonic/JMicron adapter and quirks acitve - without quirks no stable operation on USB2 / USB3. |