To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #94,791 - 9/18/24 7:32 am | |
|---|---|
| Score: | 2,575 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar LX64G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | test |
| Test #87,610 - 5/15/24 12:42 am | |
|---|---|
| Score: | 2,575 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team SD (Stora) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Team Stora |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #88,942 - 6/8/24 8:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,575 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk U110 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSA6GM-016G-1006 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #92,976 - 8/16/24 5:53 am | |
|---|---|
| Score: | 2,574 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SD card amazon |
| Test #94,021 - 9/5/24 4:04 am | |
|---|---|
| Score: | 2,574 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | pi4new Kingston u3 |
| Test #62,809 - 9/17/22 5:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,574 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apacer AS2280P4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Apacer AS2280P4256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #62,183 - 8/24/22 4:00 am | |
|---|---|
| Score: | 2,574 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Oracle Cloud Storage |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | Oracle |
| Class: | Virtual |
| Note: | oracle cloud |
| Test #11,517 - 3/5/20 10:56 am | |
|---|---|
| Score: | 2,574 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force GT Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Corsair ForceGT |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssdForce |
| Test #12,707 - 3/16/20 11:47 am | |
|---|---|
| Score: | 2,574 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung_EVO_860 |
| Test #83,726 - 4/4/24 2:13 am | |
|---|---|
| Score: | 2,573 |
| User: | sanfisko |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Amazon Basics MicroSD on RPI5 |
| Test #86,655 - 5/4/24 2:44 am | |
|---|---|
| Score: | 2,573 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V+ Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SVP100S2128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSDNow 100 128G on Rpi 3 |
| Test #4,823 - 12/7/19 4:09 am | |
|---|---|
| Score: | 2,573 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #55,857 - 1/22/22 8:49 am | |
|---|---|
| Score: | 2,573 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY CS900 120Gb on USB3 Pi 4 using EasyULT USB adapter |
| Test #43,523 - 4/8/21 6:14 am | |
|---|---|
| Score: | 2,573 |
| User: | modar |
| Brand: | Corsair Voyager GTX Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Corsair VoyagerGTX |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | mipi |
| Test #25,734 - 5/28/20 7:25 am | |
|---|---|
| Score: | 2,572 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ocz |
| Test #5,916 - 12/29/19 5:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,572 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi3 |
| Test #71,138 - 6/23/23 9:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,572 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Microsoft Azure Virtual Hard Disk |
| Board: | Microsoft Virtual Machine |
| Device: | Microsoft VirtualDisk |
| Class: | Virtual |
| Test #9,993 - 2/22/20 6:01 am | |
|---|---|
| Score: | 2,571 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Corsair Force3SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #57,262 - 2/23/22 11:19 am | |
|---|---|
| Score: | 2,571 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | ITHOO Tech USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | ITHOO ITHOOTech |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | kingmax |
| Test #125,912 - 8/21/25 7:49 am | |
|---|---|
| Score: | 2,571 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 ssd Pi4 generic sata to usb adapter |