To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #42,952 - 3/29/21 10:39 am | |
|---|---|
| Score: | 2,416 |
| User: | intenso |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi4 using StarTech SATA to USB |
| Test #541 - 6/27/19 12:25 am | |
|---|---|
| Score: | 2,416 |
| User: | Peltsi |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Intel SSDMAEXC024G3H |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel 313 Series |
| Test #9,712 - 2/20/20 10:09 am | |
|---|---|
| Score: | 2,415 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec NT-128 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Chinese M.2 |
| Test #63,449 - 10/15/22 12:57 am | |
|---|---|
| Score: | 2,415 |
| User: | wester.minsk |
| Brand: | HP eMMC (DF406) |
| Board: | Chuwi HI12 |
| Device: | HP DF406 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Description: huwi Hi12 emmc64 ddr1600 hs53 |
| Test #51,556 - 10/23/21 7:20 am | |
|---|---|
| Score: | 2,414 |
| User: | marcodan |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #55,880 - 1/22/22 9:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,414 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung BAR Plus USB 3.1 32G MUF-32BE3/AM on Ras Pi 4 |
| Test #49,890 - 9/4/21 11:45 am | |
|---|---|
| Score: | 2,413 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #64,699 - 12/2/22 6:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,413 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Elements Portable HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WD160EDGZ-11B2DA0 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | WD Elements 25A3 |
| Test #73,747 - 10/14/23 1:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,413 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | Samsung MZVLW512HMJP-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi 4GB with SSD test 2 |
| Test #131,281 - 2/6/26 10:01 am | |
|---|---|
| Score: | 2,413 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba XG5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Toshiba KXG50ZNV256GNVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #130,642 - 1/18/26 1:05 am | |
|---|---|
| Score: | 2,413 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | ODROID C2 |
| Device: | Samsung MZALQ128HBHQ-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | oDroid-C2 - Samsung PM991 128GB |
| Test #88,596 - 6/4/24 1:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,413 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SD32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Kinston mSD card |
| Test #99,131 - 12/1/24 1:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,412 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Red 3.5" NAS HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WD20EFRX-68EUZN0 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Test #92,718 - 8/12/24 9:56 am | |
|---|---|
| Score: | 2,412 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend (USDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend USDU1 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | tascend 512 |
| Test #14,058 - 3/28/20 2:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,412 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba P300 3.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Toshiba HDWD110 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | Toshiba 1Tb test |
| Test #47,946 - 7/16/21 8:48 am | |
|---|---|
| Score: | 2,412 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #82,917 - 3/27/24 9:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,411 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team SD (T64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team T64G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | amamamma |
| Test #68,717 - 3/25/23 7:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,411 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Le Potato using PHIXERO 2.5 external USB |
| Test #71,759 - 7/24/23 2:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,411 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung FD4Q9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #57,984 - 3/17/22 10:42 am | |
|---|---|
| Score: | 2,410 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3.5" HDD |
| Board: | HP ProDesk 400 G5 SFF |
| Device: | WDC WD5000AZLX-60K2TA0 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | dd |