To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #93,321 - 8/23/24 4:41 am | |
|---|---|
| Score: | 1,744 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Seagate ST4000LM024-2AN17V |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Seagate Barracuda 4TB SSD on Pi 4 using Geekworm Naspi SATA to USB card |
| Test #99,068 - 11/30/24 10:14 am | |
|---|---|
| Score: | 1,744 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SC64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | sd-card64GB |
| Test #85,844 - 4/24/24 10:18 am | |
|---|---|
| Score: | 1,744 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk Extreme Pro Raspberry Pi 5 |
| Test #6,875 - 1/13/20 7:06 am | |
|---|---|
| Score: | 1,744 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate ST2000LM007-1R8174 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Lcie 2Tb USB3 on PI4 on USB3 Port |
| Test #76,955 - 1/4/24 10:18 am | |
|---|---|
| Score: | 1,744 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Scorpio 2.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WD7500BPVT-22HXZT1 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | WD7500BPVT via PCIe to SATA expander on Pi 5 |
| Test #78,480 - 1/27/24 5:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,744 |
| User: | GungHo-In-Tx |
| Brand: | Team SD (Stora) |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | Team Stora |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Raspberry Pi Zero 2 -raspbian -a2 |
| Test #14,344 - 3/31/20 7:52 am | |
|---|---|
| Score: | 1,744 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | OCZ Vertex Turbo 32GB |
| Test #22,663 - 5/3/20 12:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,744 |
| User: | oi |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate ST1000LM048-2E7172 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Seagate Barracuda 2.5, 1TB using 10 Orico USB adapter |
| Test #70,253 - 5/18/23 6:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,744 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Strontium SD (SD) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Strontium SD |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | orangepi 5 nvme 256 |
| Test #105,769 - 3/27/25 11:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,743 |
| User: | lefttank |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SC128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SC128 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SD Card |
| Test #78,607 - 1/29/24 12:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,743 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | foo |
| Test #69,834 - 5/1/23 7:34 am | |
|---|---|
| Score: | 1,743 |
| User: | DaveL |
| Brand: | SanDisk SD Extreme (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | C10 V30 U3 |
| Note: | SAnDisk Extreme 32G microSD in RPi4B |
| Test #17,627 - 4/13/20 10:27 am | |
|---|---|
| Score: | 1,743 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #19,318 - 4/19/20 3:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,743 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport Portable HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WD7500BMVW-11AJGS2 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Wd_elements 750GB |
| Test #18,792 - 4/17/20 1:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,742 |
| User: | v110 |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme Pro microSDHC 32GB 100MB/s on Pi 4 |
| Test #24,585 - 5/16/20 9:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,742 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Slim 2.5" SSHD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WD10S21X-24R1BT0-SSHD-8GB |
| Class: | SSHD (2.5" SATA) |
| Note: | Western Digital 1 TB SSHD on Pi 4 using Sabrent SATA External Aluminum Hard Drive Enclosure lack] (EC-UK30) |
| Test #22,873 - 5/4/20 7:03 am | |
|---|---|
| Score: | 1,742 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #130,353 - 1/10/26 8:00 am | |
|---|---|
| Score: | 1,742 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme (SE64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SE64G |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | Sandisk U3 Older Test2 |
| Test #85,651 - 4/22/24 8:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,742 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EC1S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EC1S5 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | sdcard |
| Test #8,591 - 2/14/20 9:33 am | |
|---|---|
| Score: | 1,742 |
| User: | TheLaughingDog |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (AFGCD) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk AFGCD |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme 32 GB microSD A1 C10 V30 U3 on Pi 4 4 GB |