To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #82,379 - 3/23/24 9:22 am | |
|---|---|
| Score: | 51,110 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9A1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZAL4256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #86,772 - 5/5/24 1:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,107 |
| User: | DD |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | p300256 rpi5 pimoini b3 |
| Test #90,456 - 7/4/24 5:13 am | |
|---|---|
| Score: | 51,106 |
| User: | Game11454 |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Same Setup As Last Test |
| Test #84,557 - 4/11/24 1:30 am | |
|---|---|
| Score: | 51,104 |
| User: | pi 5 ssd gen3 |
| Brand: | Colorful CN600 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Colorful CN600256GBPRO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | a |
| Test #91,560 - 7/24/24 2:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,100 |
| User: | baggybawz |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvmeboswap |
| Test #95,576 - 10/3/24 12:58 am | |
|---|---|
| Score: | 51,098 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS256GKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #131,088 - 1/30/26 6:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,088 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 3400 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 3400MTFDKBA512TFH |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 512ssd on pi5 |
| Test #107,015 - 4/30/25 12:40 am | |
|---|---|
| Score: | 51,087 |
| User: | kaycekwan |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | rpi5(3)_Freenove_nvme_512GB_pciex1_gen3 |
| Test #125,896 - 8/20/25 11:20 am | |
|---|---|
| Score: | 51,085 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC WDS100T3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD BLACK 512 GB pci-e 3.0 |
| Test #98,335 - 11/17/24 2:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,079 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPNPZ-256G-1114 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #128,461 - 11/4/25 1:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,074 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso 250GB M.2 SSD on Pi5 |
| Test #96,702 - 10/23/24 7:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,072 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB256HAHQ-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | hp 256gb nvme |
| Test #79,511 - 2/14/24 11:18 am | |
|---|---|
| Score: | 51,069 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Solidigm P41 Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Solidigm SSDPFKNU512GZ |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Solidigm P41 Plus |
| Test #82,966 - 3/28/24 8:14 am | |
|---|---|
| Score: | 51,063 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung ssd |
| Test #92,979 - 8/16/24 6:15 am | |
|---|---|
| Score: | 51,059 |
| User: | david1410 |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac NVMeSSD250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Neta VX300 on Pi 5 8GB with Geekworm X1001 M.2 HAT |
| Test #98,661 - 11/23/24 12:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,058 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | jml |
| Test #96,306 - 10/16/24 11:36 am | |
|---|---|
| Score: | 51,058 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar |
| Test #84,605 - 4/11/24 2:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,056 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NQ790 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNQ7901TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NQ790 |
| Test #106,528 - 4/18/25 9:09 am | |
|---|---|
| Score: | 51,048 |
| User: | jimmy |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | default rasbperry pi 5 nvme ssd 512GB |
| Test #79,067 - 2/6/24 9:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,047 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Inland 1TB Blue |