To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #105,573 - 3/23/25 2:58 am | |
|---|---|
| Score: | 43,903 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucial pi5 |
| Test #75,566 - 12/8/23 7:59 am | |
|---|---|
| Score: | 43,893 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Lexar NM710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM7101TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar 710 on Pimoroni NVMe Base P0 |
| Test #86,851 - 5/6/24 8:21 am | |
|---|---|
| Score: | 43,892 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rpi5 Crucial p3 nvme Argon Neo nvme case |
| Test #83,913 - 4/5/24 2:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,888 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #92,652 - 8/11/24 3:56 am | |
|---|---|
| Score: | 43,885 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision Future |
| Board: | Orange Pi 5 Max |
| Device: | Hikvision HS-SSD-FUTURE2048G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | HIKSEMI FUTURE 2TB |
| Test #110,413 - 5/3/25 3:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,880 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SNV3S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kingssd1 |
| Test #89,708 - 6/20/24 3:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,878 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucial 3.0 NVMe m.2 |
| Test #99,879 - 12/14/24 4:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,872 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAPROSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #101,145 - 1/4/25 10:17 am | |
|---|---|
| Score: | 43,865 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | OptiPlex 5080 |
| Device: | SKHynix BC511NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #105,913 - 4/1/25 5:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,862 |
| User: | SEARER |
| Brand: | Corsair MP600 Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Corsair MP600MINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Searer |
| Test #129,234 - 12/4/25 5:51 am | |
|---|---|
| Score: | 43,862 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770M2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #83,763 - 4/4/24 8:20 am | |
|---|---|
| Score: | 43,849 |
| User: | krys |
| Brand: | Corsair MP600 Core Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600COREMINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Corsair MP600 Core Mini on Pi 5 using S2Pi NVMe Hat |
| Test #101,407 - 1/8/25 5:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,848 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Legend 710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND710 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ronpi5 |
| Test #123,849 - 6/25/25 6:12 am | |
|---|---|
| Score: | 43,838 |
| User: | c9 |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | D10 |
| Test #93,730 - 8/30/24 4:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,835 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P310 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P310SSD2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | First pi5 storage benchmark |
| Test #91,912 - 7/29/24 10:16 am | |
|---|---|
| Score: | 43,831 |
| User: | Ferretig |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS1T02NVMeTOSHIBA1024GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | kyocera 1TB with raspberry pi Hat+ |
| Test #102,860 - 1/31/25 10:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,823 |
| User: | cabrio |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC511HFM256GDJTNI-82A0A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi 5 on Raspberry Pi M.2 Hat and Hynix M.2 SSD 256GB |
| Test #90,511 - 7/5/24 5:20 am | |
|---|---|
| Score: | 43,822 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 556677 |
| Test #97,516 - 11/5/24 3:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,808 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 7600p Pro SSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKKF256G8L |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | test |
| Test #98,057 - 11/13/24 3:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,807 |
| User: | codebuk |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |