To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #105,634 - 3/24/25 9:17 am | |
|---|---|
| Score: | 43,807 |
| User: | rob |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT4000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus 4TB NVME |
| Test #95,346 - 9/29/24 5:42 am | |
|---|---|
| Score: | 43,804 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow KC300 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SKC3000S1024G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #124,348 - 7/6/25 2:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,801 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #98,708 - 11/24/24 4:05 am | |
|---|---|
| Score: | 43,796 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow KC300 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SKC3000S1024G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | disk1 |
| Test #85,055 - 4/16/24 1:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,789 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX6000 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SX6000LNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | adata |
| Test #104,468 - 2/27/25 3:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,786 |
| User: | Yurchuk Viktor |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV3S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | raspberri pi5 disable gen3 argon v3 |
| Test #90,311 - 7/1/24 5:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,786 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600MINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Corsair MP600 Mini |
| Test #106,361 - 4/13/25 2:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,780 |
| User: | CodingAllNight |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia BG5 256GB on Orange Pi 5 Plus |
| Test #91,398 - 7/22/24 6:18 am | |
|---|---|
| Score: | 43,763 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX6000 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SX6000PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #105,387 - 3/18/25 8:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,741 |
| User: | AWG4321 |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 SSD on Pi 5 using Argon Neo 5 NVMe Case |
| Test #80,921 - 3/4/24 8:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,723 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | a |
| Test #96,382 - 10/17/24 7:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,717 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucial p310 2280 nvme pi5 |
| Test #57,043 - 2/18/22 10:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,712 |
| User: | AndrewLB |
| Brand: | Microsoft Azure Virtual Hard Disk |
| Board: | |
| Device: | Microsoft VirtualDisk |
| Class: | Virtual |
| Note: | Adata SX8200PNP on Ubuntu |
| Test #97,312 - 11/2/24 9:30 am | |
|---|---|
| Score: | 43,704 |
| User: | Loki |
| Brand: | Crucial P5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P5SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P5 RPi 5 _Gen3 |
| Test #90,860 - 7/12/24 5:41 am | |
|---|---|
| Score: | 43,699 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-2130-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent Rocket 256GB on Pi5 (on official M.2 HAT+) |
| Test #82,849 - 3/27/24 8:54 am | |
|---|---|
| Score: | 43,696 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket 4.0 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent Rocket4.0500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #131,207 - 2/3/26 4:34 am | |
|---|---|
| Score: | 43,689 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #89,086 - 6/11/24 6:56 am | |
|---|---|
| Score: | 43,686 |
| User: | jeffmer |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-2130-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent Rocket 2230 NVMe 236GB NVMe SSD on Pi 5 using RP M2 hat |
| Test #101,953 - 1/16/25 7:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,662 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus NVME SSD on Pi 5 |
| Test #84,818 - 4/13/24 4:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,644 |
| User: | werwolf.by |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | TEAMGROUP MP33 512GB on Raspberry PI 5 using 52PI M.2 NVME SSD Adapter (N04 for RPI5) and dtparam=pciex1_gen=3 |