To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #100,383 - 12/23/24 3:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,624 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus NVMe SSD with 52Pi NVMe POE+ Hat on Raspberry Pi 5 |
| Test #106,122 - 4/7/25 8:18 am | |
|---|---|
| Score: | 43,624 |
| User: | Home |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #98,852 - 11/25/24 9:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,620 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston 500g |
| Test #97,766 - 11/9/24 9:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,609 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC511NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | BC511 NVMe SK hynix 256GB |
| Test #131,019 - 1/28/26 5:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,609 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | WDC WDBLACKSN770250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | GT_OPi5Plus_256SSD |
| Test #124,822 - 7/16/25 1:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,600 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | A520I AC |
| Device: | Samsung SSD970EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | evo |
| Test #81,899 - 3/19/24 1:32 am | |
|---|---|
| Score: | 43,597 |
| User: | Crucial P3 1Topgrst |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #132,072 - 3/4/26 9:55 am | |
|---|---|
| Score: | 43,593 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | gen3 |
| Test #99,500 - 12/7/24 12:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,592 |
| User: | me |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | me |
| Test #105,632 - 3/24/25 8:52 am | |
|---|---|
| Score: | 43,556 |
| User: | 123 |
| Brand: | Toshiba BG3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba KBG30ZMV256GKIOXIA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 123 |
| Test #82,371 - 3/23/24 7:44 am | |
|---|---|
| Score: | 43,542 |
| User: | R-man |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC511NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SKhynix 256G BC511 NVMe(repurposed,from Amazon) 52pi #NO5 adapter board (top mount) on a Pi-5... |
| Test #106,623 - 4/20/25 5:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,539 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston OM3PGP4128P-AH |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | xxx |
| Test #90,475 - 7/4/24 11:36 am | |
|---|---|
| Score: | 43,538 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Micro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600MICRO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Test_Test |
| Test #124,308 - 7/5/25 8:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,534 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P# Plus |
| Test #94,535 - 9/13/24 5:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,516 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000T500SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #100,896 - 12/31/24 3:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,512 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | X670 AORUS ELITE AX |
| Device: | Samsung SSD990PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #127,551 - 10/6/25 8:46 am | |
|---|---|
| Score: | 43,505 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Optane M10 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel MEMPEK1J016GAL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | gen3 |
| Test #92,862 - 8/14/24 8:36 am | |
|---|---|
| Score: | 43,505 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX8200 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SX8200NP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSS |
| Test #83,080 - 3/29/24 3:44 am | |
|---|---|
| Score: | 43,497 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #83,765 - 4/4/24 8:22 am | |
|---|---|
| Score: | 43,488 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600MINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Cytron Makerdisk |