To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #94,433 - 9/12/24 4:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,594 |
| User: | BD |
| Brand: | Western Digital Black SN850 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS100T1X0E-00AFY0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Black 1TB Pimoroni NVMe Base |
| Test #97,082 - 10/29/24 3:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,593 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC901 M.2 NVMe |
| Board: | To Be Filled By O.E.M. |
| Device: | SKHynix BC901NVMeSK512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #86,244 - 4/29/24 6:44 am | |
|---|---|
| Score: | 42,588 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT4000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rp5 nvme, crucial |
| Test #86,053 - 4/26/24 10:14 am | |
|---|---|
| Score: | 42,585 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket 4.0 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent Rocket4.02TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | sambrent 2tb gen4 x 4 |
| Test #102,871 - 2/1/25 6:46 am | |
|---|---|
| Score: | 42,580 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | KingSpec NE-5122280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston r100 ssd |
| Test #106,932 - 4/27/25 9:06 am | |
|---|---|
| Score: | 42,572 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2450 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2450NVMe512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME on Pi 5 |
| Test #91,703 - 7/26/24 1:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,566 |
| User: | undersuit |
| Brand: | Intel Optane M10 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel MEMPEI1J016GAL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Intel Optane M10 on Pi 5 using Geekworm X1003 NVME Shield |
| Test #102,774 - 1/30/25 12:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,563 |
| User: | CryHavoc |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 5 with Patriot 500GiB PCI Gen3 |
| Test #94,445 - 9/12/24 7:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,557 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | post install |
| Test #80,682 - 3/2/24 3:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,538 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsungMVME SSD on pi5 |
| Test #123,313 - 6/7/25 12:22 am | |
|---|---|
| Score: | 42,528 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland TN320 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Lite Rev 1.0 |
| Device: | Inland TN320NVMeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Inland 256gb SSD |
| Test #85,857 - 4/24/24 2:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,526 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | inland 1tb |
| Test #95,131 - 9/25/24 3:55 am | |
|---|---|
| Score: | 42,524 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Optane M10 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel MEMPEK1J016GAL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #127,727 - 10/11/25 12:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,521 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #99,925 - 12/15/24 8:49 am | |
|---|---|
| Score: | 42,518 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria G2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAG2SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | m2 |
| Test #93,427 - 8/25/24 4:50 am | |
|---|---|
| Score: | 42,517 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Viper VPN100 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot ViperM.2VPN100 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot Viper VPN100 1TB, M.2 2280 (PCIe) SSD, NVMe 1.3, Pi5 using Pineberry Bottom Hat Adapter |
| Test #105,580 - 3/23/25 6:26 am | |
|---|---|
| Score: | 42,517 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rpi512 Rpi M2 HAT+ |
| Test #93,542 - 8/27/24 11:57 am | |
|---|---|
| Score: | 42,511 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000T500SSD5 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #87,236 - 5/10/24 10:39 am | |
|---|---|
| Score: | 42,511 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC511HFM512GDJTNI-82A0A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #82,018 - 3/20/24 4:09 am | |
|---|---|
| Score: | 42,504 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate IronWolf 525 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Seagate IronWolfZP500NM30002-2XW300 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Seagate IronWolf 525 500GB |