To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #88,785 - 6/6/24 7:57 am | |
|---|---|
| Score: | 42,493 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | new |
| Test #131,079 - 1/30/26 1:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,485 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD Rpi |
| Test #124,275 - 7/4/25 4:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,463 |
| User: | afrosheenix |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Orico D10 128G NVME on Pi 5 using Argon NEO 5 case |
| Test #100,528 - 12/26/24 5:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,460 |
| User: | gmktec-1 |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | NucBox G3 |
| Device: | Crucial CT4000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 4tb nvme on gmktec minipc |
| Test #81,257 - 3/9/24 6:49 am | |
|---|---|
| Score: | 42,459 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | ODROID H3 |
| Device: | Intenso SSDNVME |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | nvme |
| Test #84,078 - 4/6/24 6:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,457 |
| User: | jimbob |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPi 5 w/ NVMe |
| Test #84,145 - 4/7/24 10:57 am | |
|---|---|
| Score: | 42,455 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend |
| Test #95,327 - 9/28/24 2:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,453 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #127,479 - 10/4/25 6:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,451 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | WTR N1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Aoostar R1 nas |
| Test #125,351 - 8/1/25 11:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,448 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingchuxing K525 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingchuxing 256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #87,223 - 5/10/24 8:10 am | |
|---|---|
| Score: | 42,448 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Gigabyte AG450E Aorus Gen4 5000E |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Gigabyte AG450E500G-G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test 1 |
| Test #79,742 - 2/16/24 10:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,442 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #98,042 - 11/13/24 1:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,432 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #96,014 - 10/11/24 9:19 am | |
|---|---|
| Score: | 42,431 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria G2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAG2SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxa Excera G2 SSD on Pi5 NVME Base |
| Test #126,818 - 9/14/25 1:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,424 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucial |
| Test #96,581 - 10/21/24 7:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,411 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S500MQ2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | fanxiang using Seeed Studio dual M.2 hat at Gen3 for Pi 5 |
| Test #87,363 - 5/12/24 2:02 am | |
|---|---|
| Score: | 42,411 |
| User: | johnied |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 3ghz pi 5 pci gen3 970 evo plus |
| Test #97,823 - 11/10/24 2:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,410 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #82,378 - 3/23/24 9:13 am | |
|---|---|
| Score: | 42,404 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #85,222 - 4/18/24 1:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,403 |
| User: | notsimar |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6001T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Teamgroup MP33 1TB on a Pi 5 rev 1.0 |