To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #91,119 - 7/17/24 5:23 am | |
|---|---|
| Score: | 42,287 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria G2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAG2SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | f |
| Test #124,271 - 7/4/25 1:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,287 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | HP EliteDesk 800 G3 DM |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung 970 evo on hp elitedesk 800 g3 |
| Test #90,810 - 7/11/24 9:02 am | |
|---|---|
| Score: | 42,286 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston ssd |
| Test #91,019 - 7/15/24 3:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,281 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #89,328 - 6/14/24 3:04 am | |
|---|---|
| Score: | 42,281 |
| User: | l00ter68 |
| Brand: | PNY CS1030 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS1030500GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | IsengardPNY-2 |
| Test #105,419 - 3/19/25 3:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,281 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD990PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 Pro 1TB NVMe |
| Test #77,345 - 1/11/24 5:32 am | |
|---|---|
| Score: | 42,276 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 on Pimoroni NVMe Base B2 |
| Test #90,779 - 7/10/24 8:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,276 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Makerdisk |
| Test #81,785 - 3/18/24 2:09 am | |
|---|---|
| Score: | 42,275 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Mikes Pi5 |
| Test #106,242 - 4/10/25 4:02 am | |
|---|---|
| Score: | 42,270 |
| User: | caiodelgadonew |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | RK3588 OPi 5 Max |
| Device: | WDC WDS500G2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange PI 5 Max 16GB - WD Blue SN550 |
| Test #86,089 - 4/27/24 1:15 am | |
|---|---|
| Score: | 42,267 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NVMe SSD on Pi5 using PCIe3gen |
| Test #59,237 - 4/27/22 2:43 am | |
|---|---|
| Score: | 42,266 |
| User: | AritzCP |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | BESSTAR UM700 |
| Device: | Kingston OM8PDP3512B-A01 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | MyDisk00 |
| Test #96,232 - 10/15/24 2:22 am | |
|---|---|
| Score: | 42,258 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #101,220 - 1/5/25 10:47 am | |
|---|---|
| Score: | 42,252 |
| User: | SSD |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus SSD on Pi 5 using X1015 PCIE Hat |
| Test #85,096 - 4/17/24 7:11 am | |
|---|---|
| Score: | 42,252 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #129,949 - 12/27/25 4:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,244 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force MP510 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair ForceMP510 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #99,830 - 12/13/24 10:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,238 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2450 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2450NVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Cytron Makerdisk |
| Test #74,307 - 11/17/23 5:55 am | |
|---|---|
| Score: | 42,230 |
| User: | pineberrypi |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 NVMe M.2 SSD 1TB on Pineberry Pi HatDrive! Bottom |
| Test #101,530 - 1/10/25 5:37 am | |
|---|---|
| Score: | 42,226 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5Samsung990Pro |
| Test #84,533 - 4/10/24 6:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,225 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rasp_kou |