To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #97,318 - 11/2/24 10:51 am | |
|---|---|
| Score: | 42,223 |
| User: | jimbob |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPi 5 w/ NVMe |
| Test #95,269 - 9/27/24 1:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,204 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #96,911 - 10/27/24 8:47 am | |
|---|---|
| Score: | 42,204 |
| User: | cookieem |
| Brand: | Kioxia Exceria G2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAG2SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | rpi5-nvme-oc |
| Test #74,308 - 11/17/23 6:04 am | |
|---|---|
| Score: | 42,203 |
| User: | pineberrypi |
| Brand: | PNY CS1030 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS10301TBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PNY CS1030 1TB NVMe SSD on Pineberry Pi HatDrive! Bottom |
| Test #85,365 - 4/19/24 2:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,202 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston SNV2S 250GB |
| Test #128,448 - 11/4/25 7:47 am | |
|---|---|
| Score: | 42,194 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Micro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Corsair MP600MICRO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Cosair MP600 Micro |
| Test #83,693 - 4/3/24 2:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,191 |
| User: | tbeck |
| Brand: | Western Digital Red SN700 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | WDC WDRedSN7001000GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Red SN770 on Orange Pi 5 Plus |
| Test #83,878 - 4/5/24 6:58 am | |
|---|---|
| Score: | 42,179 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX8200 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SX8200PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | AData XPG SX8200 Pro |
| Test #96,403 - 10/18/24 8:38 am | |
|---|---|
| Score: | 42,176 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 PRO SSD 2TB on Pi 5 |
| Test #81,984 - 3/19/24 7:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,162 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Optane M10 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel MEMPEK1J016GAL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,413 - 8/24/24 5:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,161 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Blak |
| Test #94,912 - 9/20/24 8:03 am | |
|---|---|
| Score: | 42,161 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | trendent |
| Test #96,559 - 10/21/24 8:25 am | |
|---|---|
| Score: | 42,161 |
| User: | zoraki |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 Max |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #105,789 - 3/28/25 2:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,160 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Rev 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | blah |
| Test #100,368 - 12/23/24 11:26 am | |
|---|---|
| Score: | 42,157 |
| User: | Rugbyball |
| Brand: | Kingston OEM RBU-SNS M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston RBUSNS8154P3256GJ1 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Kingston A1000 NVME on Pi 5 8gb RAM using PMORONI NVME daughter card. |
| Test #89,694 - 6/20/24 1:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,154 |
| User: | MikeF |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC511NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK Hynix 256 2230 Pimeroni NVMe Base |
| Test #96,620 - 10/22/24 8:48 am | |
|---|---|
| Score: | 42,152 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 670p M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKNU512GZ |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD |
| Test #89,618 - 6/19/24 4:27 am | |
|---|---|
| Score: | 42,149 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV2 1TB 2280 NVMe on Pi 5 using GeeekPi N04 NVMe hat |
| Test #100,289 - 12/21/24 11:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,131 |
| User: | tekovich |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD970EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 970 EVO 500GB |
| Test #88,758 - 6/6/24 12:45 am | |
|---|---|
| Score: | 42,127 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS1030 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS1030500GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PNYTest2 |