To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #93,858 - 9/2/24 2:52 am | |
|---|---|
| Score: | 42,127 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rpi5 |
| Test #99,893 - 12/15/24 1:00 am | |
|---|---|
| Score: | 42,120 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310480GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | MVMe M.2 Patriot P310 480GB : dtparam=pciex1_gen=3 |
| Test #84,399 - 4/9/24 10:59 am | |
|---|---|
| Score: | 42,116 |
| User: | Beejay |
| Brand: | Kioxia Exceria NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KIOXIA-EXCERIASSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia Exceria 500Gb NVME SSD on Pimoroni m2 |
| Test #89,800 - 6/22/24 1:56 am | |
|---|---|
| Score: | 42,113 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS128GMTE110S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | TS Ver3 |
| Test #131,563 - 2/16/26 9:52 am | |
|---|---|
| Score: | 42,106 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lenovo ThinkPad M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lenovo LENSE20256GMSP34MEAT2TA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #90,406 - 7/3/24 7:37 am | |
|---|---|
| Score: | 42,103 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #81,960 - 3/19/24 1:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,100 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 |
| Test #84,495 - 4/10/24 11:07 am | |
|---|---|
| Score: | 42,081 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow KC300 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SKC3000S1024G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 3000 1TB on Pi 5 |
| Test #125,978 - 8/23/25 7:44 am | |
|---|---|
| Score: | 42,075 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Legend 710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | AData LEGEND710 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA LEGEND 710 on PI 5 using Pimoroni M.2 PCIe Base |
| Test #128,124 - 10/24/25 12:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,075 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS1030 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS1030250GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #91,909 - 7/29/24 9:12 am | |
|---|---|
| Score: | 42,065 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Leven JP600 M.2 PCIe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Leven JAJP600M1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #93,302 - 8/22/24 4:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,062 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KIOXIA-EXCERIASSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Xiokia W Rpi 5 |
| Test #78,864 - 2/3/24 2:49 am | |
|---|---|
| Score: | 42,051 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Micro |
| Board: | 21C6S3WM00 |
| Device: | Corsair MP600MICRO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #88,189 - 5/30/24 11:43 am | |
|---|---|
| Score: | 42,050 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9A1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZAL4256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #128,594 - 11/6/25 12:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,050 |
| User: | spiceyux |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Inland TN325 on Pi 5/4GB using Waveshare PCIe to M.2 HAT+ and PoE hat |
| Test #129,020 - 11/25/25 2:51 am | |
|---|---|
| Score: | 42,047 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria G2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kioxia EXCERIAG2SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | m.2SSD |
| Test #101,260 - 1/6/25 6:33 am | |
|---|---|
| Score: | 42,041 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM512GDHTNI-87A0B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #85,519 - 4/21/24 7:40 am | |
|---|---|
| Score: | 42,040 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #128,401 - 11/2/25 2:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,035 |
| User: | nvme-ssd |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssd1 |
| Test #128,141 - 10/24/25 11:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,034 |
| User: | exit |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS512GNVMeKIOXIA512GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |