To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #92,368 - 8/6/24 10:13 am | |
|---|---|
| Score: | 41,474 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN600 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | EDILOCA EN600Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 |
| Test #130,861 - 1/24/26 8:54 am | |
|---|---|
| Score: | 41,456 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2450 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2450NVMe512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Micron 2450 |
| Test #125,532 - 8/7/25 2:28 am | |
|---|---|
| Score: | 41,445 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Phison (OEM) M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Phison PSELN128GA87MC0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | teste 2 |
| Test #95,595 - 10/3/24 2:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,441 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | KingSpec NE-1282280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orange pi 5 plus w/ chinese kingspec nvme drive |
| Test #128,329 - 10/31/25 10:50 am | |
|---|---|
| Score: | 41,440 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 1TB SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE930TF1R00-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 5 M.2 SSD |
| Test #105,251 - 3/16/25 8:50 am | |
|---|---|
| Score: | 41,426 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #96,947 - 10/27/24 8:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,410 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770M500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Black SN770M 500GB |
| Test #45,020 - 5/7/21 4:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,407 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Microsoft Azure Virtual Hard Disk |
| Board: | |
| Device: | Microsoft VirtualDisk |
| Class: | Virtual |
| Note: | Test |
| Test #96,477 - 10/19/24 2:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,405 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-2130-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrient SSD |
| Test #129,240 - 12/4/25 9:34 am | |
|---|---|
| Score: | 41,398 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | sp512_gen3 |
| Test #92,334 - 8/5/24 6:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,391 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 600p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKKW512G7 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intel 600p on Pi 5 using Geekworm X1002 NVME Shield |
| Test #83,915 - 4/5/24 2:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,383 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 870 EVO Pi 5 Pimoroni NVME card |
| Test #129,421 - 12/10/25 1:45 am | |
|---|---|
| Score: | 41,382 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV3S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV3 1TB, Pimoroni NVMe Base, RPi5-8G |
| Test #74,738 - 11/20/23 8:29 am | |
|---|---|
| Score: | 41,380 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | ASRock Z97 Extreme4 |
| Device: | Samsung SSD970EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO |
| Test #93,177 - 8/20/24 4:27 am | |
|---|---|
| Score: | 41,375 |
| User: | WallyWare |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770M500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD BLACK SN770M 500GB on Pi using X1002 Bottom NVMe Shield |
| Test #81,798 - 3/18/24 5:19 am | |
|---|---|
| Score: | 41,374 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket 4.0 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent Rocket4.0500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #99,651 - 12/10/24 2:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,369 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 990 evo plus on rpi 5 using 52pi hat |
| Test #130,211 - 1/6/26 6:46 am | |
|---|---|
| Score: | 41,365 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | my drive |
| Test #123,269 - 6/5/25 12:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,364 |
| User: | Searer |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Searer |
| Test #87,579 - 5/14/24 2:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,363 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP34 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP4256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |