To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #76,110 - 12/18/23 11:26 am | |
|---|---|
| Score: | 41,362 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #95,481 - 10/1/24 8:42 am | |
|---|---|
| Score: | 41,358 |
| User: | 990pro |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO4TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 990pro |
| Test #77,505 - 1/14/24 12:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,340 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-1342-2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rocket Nano NVMe PCIe M.2 2242 SSD (via PCIe) |
| Test #90,267 - 6/30/24 1:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,336 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston M.2 NVME |
| Test #88,987 - 6/9/24 9:30 am | |
|---|---|
| Score: | 41,334 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P5SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucial p5 |
| Test #90,468 - 7/4/24 9:51 am | |
|---|---|
| Score: | 41,333 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 1c1tbplus |
| Test #96,444 - 10/19/24 12:07 am | |
|---|---|
| Score: | 41,331 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770M1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Degital WD Black SN770M |
| Test #82,721 - 3/26/24 1:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,329 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC501HFM256GDJTNG-8310A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | hynixtest |
| Test #76,838 - 1/1/24 9:48 am | |
|---|---|
| Score: | 41,326 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | ASUS P8Z68-V LX |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #88,609 - 6/4/24 5:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,321 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2450 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron MTFDKCD256TFK |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #102,956 - 2/2/25 5:57 am | |
|---|---|
| Score: | 41,320 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #75,692 - 12/10/23 7:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,316 |
| User: | pineberrypi |
| Brand: | AData XPG Gammix S70 Blade |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData GAMMIXS70BLADE |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | XPG GAMMIX S70 BLADE on Pineberry Pi HatDrive! Bottom |
| Test #130,632 - 1/17/26 8:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,306 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #77,355 - 1/11/24 7:23 am | |
|---|---|
| Score: | 41,296 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Origin Inception TLC830 Pro NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Origin InceptionTLC830ProNVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Origin TLC830 Pro on Pimoroni NVMe Base B2 |
| Test #88,265 - 5/31/24 7:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,291 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Legend 710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND710 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #126,553 - 9/7/25 1:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,290 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 1TB SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE930TF1R00-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | homepi |
| Test #71,906 - 7/30/23 8:00 am | |
|---|---|
| Score: | 41,283 |
| User: | crxnit |
| Brand: | Apple SM Series |
| Board: | Mac mini (Late 2014) |
| Device: | Apple SSDSM0512G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Mac Mini 2014 running with standard drive on Ubuntu 22.04 |
| Test #126,550 - 9/7/25 12:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,270 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 1TB SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE930TF1R00-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PiSSD |
| Test #94,271 - 9/9/24 5:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,267 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2450 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2450NVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Micron 256GB |
| Test #82,663 - 3/25/24 11:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,266 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ls -l |