To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #127,549 - 10/6/25 6:35 am | |
|---|---|
| Score: | 41,265 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 1TB SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE930TF1R00-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | radp5_1TB |
| Test #86,539 - 5/2/24 7:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,264 |
| User: | makerbymistake |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Cytron Makerdisk 128GB on Pi 5 (PCIe) |
| Test #86,487 - 5/2/24 1:04 am | |
|---|---|
| Score: | 41,263 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria G2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAG2SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | pi5 |
| Test #69,296 - 4/13/23 2:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,260 |
| User: | Kuntakinte |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Dell Inspiron 5515 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | dell@aeon |
| Test #95,309 - 9/28/24 4:46 am | |
|---|---|
| Score: | 41,258 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 600p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKKW512G7 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intel 256 |
| Test #90,689 - 7/8/24 10:33 am | |
|---|---|
| Score: | 41,255 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba XG3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba THNSN5128GPU7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #110,973 - 5/4/25 12:41 am | |
|---|---|
| Score: | 41,253 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDPCSN740SDDPMQD-512G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #129,425 - 12/10/25 6:18 am | |
|---|---|
| Score: | 41,251 |
| User: | wuc |
| Brand: | Pinedrive SSD94 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Pinedrive SSD94-2563CG-PB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | M9000 pinedrive on Pi 5 using M2 HAT |
| Test #123,738 - 6/21/25 2:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,247 |
| User: | almoney |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD990EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990EVOPlus on Pi 5 M.2 S2Pi Hat |
| Test #97,460 - 11/4/24 10:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,247 |
| User: | hackycracky |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD 770 1TB on Pi 5 using 52Pi HAT |
| Test #95,428 - 9/30/24 2:09 am | |
|---|---|
| Score: | 41,245 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #131,141 - 1/31/26 8:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,244 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | NVME SSD 256GB |
| Test #128,720 - 11/14/25 9:18 am | |
|---|---|
| Score: | 41,243 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 1TB SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE930TF1R00-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #128,365 - 11/1/25 5:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,242 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P320 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P320512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P320 on Pi 5 Gen3 |
| Test #84,523 - 4/10/24 3:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,238 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS1030 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | PNY CS10301TBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orangepi-5-plus-nvme |
| Test #96,978 - 10/28/24 6:42 am | |
|---|---|
| Score: | 41,237 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fikwot FX991 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Fikwot FX9912TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePi 5 Plus with M2 NVME |
| Test #82,970 - 3/28/24 9:29 am | |
|---|---|
| Score: | 41,236 |
| User: | 3x |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 3x |
| Test #98,258 - 11/16/24 2:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,234 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJQ-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Microsft Model 1911 - 256GB on Pi5 |
| Test #91,161 - 7/17/24 5:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,232 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS512GNVMeKIOXIA512GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | 512 SSD |
| Test #93,831 - 9/1/24 8:12 am | |
|---|---|
| Score: | 41,221 |
| User: | plivio |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | patriot P300 128GB, geekworm X1002 NVME, Raspberry Pi5 4GB (run #2) |