To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #130,072 - 1/1/26 6:52 am | |
|---|---|
| Score: | 41,027 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 256GB SSD on Pi5 16GB gen3 |
| Test #125,032 - 7/23/25 6:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,026 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD990EVOPlus4TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 Evo Plus 4TB |
| Test #101,998 - 1/17/25 3:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,025 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P310 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P310SSD2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #101,980 - 1/17/25 11:41 am | |
|---|---|
| Score: | 41,021 |
| User: | faug |
| Brand: | Undentified (Masked) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | RockChip ElectronicsCo.,Ltdcpu-map |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | movespeed 1tb |
| Test #124,627 - 7/11/25 8:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,019 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung 990 evo plus on Pi 5 using m.2 |
| Test #128,644 - 11/9/25 4:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,018 |
| User: | Krajda0 |
| Brand: | Kingston HyperX Fury RGB |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SFYRS1000G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi 5 pcie3.0 |
| Test #76,279 - 12/21/23 7:21 am | |
|---|---|
| Score: | 41,017 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Origin Inception TLC830 Pro NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Origin InceptionTLC830ProNVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Origin TLC830 on Pimoroni NVMe Base P0 |
| Test #103,712 - 2/14/25 11:34 am | |
|---|---|
| Score: | 41,005 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2210 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2210MTFDHBA512QFD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #88,833 - 6/7/24 4:02 am | |
|---|---|
| Score: | 41,003 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2450 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron MTFDKCD256TFK |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pauls |
| Test #89,191 - 6/12/24 1:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,003 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #128,178 - 10/26/25 12:46 am | |
|---|---|
| Score: | 41,002 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM710500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NM710 |
| Test #79,108 - 2/7/24 7:31 am | |
|---|---|
| Score: | 40,997 |
| User: | km |
| Brand: | Toshiba BG3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba KBG30ZMV256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Toshiba BG3 256GB on RPi 5 4GB using Pimoroni NVMe Base T3 |
| Test #86,504 - 5/2/24 5:46 am | |
|---|---|
| Score: | 40,997 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston OM8PDP3256B-A01 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,098 - 9/6/24 6:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,994 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN580250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Blue SN580 |
| Test #76,278 - 12/21/23 7:16 am | |
|---|---|
| Score: | 40,994 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | TeamGroup MP33 on Pimoroni NVMe Base P0 |
| Test #85,664 - 4/23/24 2:35 am | |
|---|---|
| Score: | 40,993 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KIOXIA-EXCERIASSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #105,380 - 3/18/25 3:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,992 |
| User: | JiM022 |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 Max |
| Device: | Samsung MZVLW256HEHP-000L7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SAMSUNG MZVLW256HEHP-000L7 on Ornage Pi 5 Ultra ext4 2nd |
| Test #125,566 - 8/7/25 5:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,989 |
| User: | amarsaudon |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pwnpi5poe1 - Pi5 16GB w/ GeeekPi P33 POE+ NVMe HAT, 1TB 980 Pro NVMe SSD |
| Test #125,887 - 8/19/25 4:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,987 |
| User: | Test 1 |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Lite Rev 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 |
| Test #77,347 - 1/11/24 5:55 am | |
|---|---|
| Score: | 40,978 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | AData XPG SX8200 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SX8200PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA SX8200 Pro on Pimoroni NVMe Base B2 |