To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #95,711 - 10/5/24 2:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,709 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apple SM Series |
| Board: | MacBook Pro (Retina, 13-inch, Early 2015) |
| Device: | Apple SSDSM0256G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #129,588 - 12/16/25 3:38 am | |
|---|---|
| Score: | 40,706 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SNV3S2000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #86,291 - 4/29/24 6:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,704 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #86,722 - 5/4/24 10:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,703 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | WDC BLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital SN770 |
| Test #130,034 - 12/30/25 11:25 am | |
|---|---|
| Score: | 40,699 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P320 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P320256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Bench |
| Test #90,607 - 7/7/24 3:49 am | |
|---|---|
| Score: | 40,698 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD |
| Test #104,623 - 3/2/25 8:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,686 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | s |
| Test #102,536 - 1/26/25 2:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,685 |
| User: | SlayaPi |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Rev 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM5 OC FT |
| Test #106,345 - 4/13/25 3:50 am | |
|---|---|
| Score: | 40,681 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD990EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samgsung 990 EVO Plus 1TB PCIe 4.0x4/5.0x2 NVMe M.2 SSD |
| Test #90,268 - 6/30/24 2:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,678 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston M.2 NVME |
| Test #101,605 - 1/11/25 4:47 am | |
|---|---|
| Score: | 40,671 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS1030 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS1030250GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PNY CS1030 250GD SSD on Pi 5 using Pimoroni NVMe M.2 Base |
| Test #125,109 - 7/26/25 4:24 am | |
|---|---|
| Score: | 40,661 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Lite Rev 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #87,298 - 5/11/24 2:23 am | |
|---|---|
| Score: | 40,659 |
| User: | aBUGSworstnightmare |
| Brand: | Western Digital Green SN350 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS240G2G0C-00AJM0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WDS240G2G0C-00AJM0 on Pi5 |
| Test #128,262 - 10/28/25 3:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,653 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2400 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2400MTFDKBK512QFM |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #130,903 - 1/25/26 5:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,644 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | FreeNove |
| Test #128,662 - 11/10/25 12:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,643 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberrz pi5 i disk |
| Test #132,459 - 3/18/26 7:58 am | |
|---|---|
| Score: | 40,637 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NM620 512GB |
| Test #102,361 - 1/23/25 8:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,634 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZVLB512HBJQ-00A00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | clear |
| Test #98,440 - 11/19/24 11:30 am | |
|---|---|
| Score: | 40,633 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk ExtremePro500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #128,130 - 10/24/25 2:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,633 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria G2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAG2SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |