To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #96,209 - 10/14/24 2:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,632 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS128GMTE110S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend 110s |
| Test #102,058 - 1/18/25 12:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,625 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Test 3 |
| Test #103,221 - 2/6/25 3:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,623 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN740NVMeWD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | testone |
| Test #132,116 - 3/5/26 8:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,612 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD990EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #78,343 - 1/26/24 4:59 am | |
|---|---|
| Score: | 40,602 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDPCSN740SDDPTQD-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN740 on Pimoroni NVMe |
| Test #129,531 - 12/14/25 4:54 am | |
|---|---|
| Score: | 40,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | IDK |
| Test #91,003 - 7/15/24 8:29 am | |
|---|---|
| Score: | 40,599 |
| User: | GJoker86 |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770M500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD_Black_SN770M HAT+ |
| Test #66,871 - 2/4/23 8:49 am | |
|---|---|
| Score: | 40,595 |
| User: | javacomhk |
| Brand: | Lexar NM610 |
| Board: | Not Specified |
| Device: | Lexar SSDNM610PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NM610 Pro 2TB on Intel N100 MoreFine m9 Ubuntu 22.04 |
| Test #82,334 - 3/23/24 2:06 am | |
|---|---|
| Score: | 40,589 |
| User: | m0azi |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac NVMeSSD250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Test #104,362 - 2/25/25 6:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,585 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV3S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston 1TB SSD Gen 3 |
| Test #84,213 - 4/8/24 1:45 am | |
|---|---|
| Score: | 40,584 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #87,399 - 5/12/24 3:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,581 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDPCSN740SDDQMQD-512G-1201 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #128,551 - 11/5/25 1:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,578 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria G2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAG2SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #103,078 - 2/4/25 5:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,575 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #92,816 - 8/13/24 8:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,573 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #106,504 - 4/17/25 1:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,571 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lexar SSDNM620256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd |
| Test #132,202 - 3/8/26 11:07 am | |
|---|---|
| Score: | 40,570 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P320 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Patriot M.2P320512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #82,560 - 3/24/24 5:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,568 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6002T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Team MP33 2TB on Pi 5 with Pimoroni NVMe Base |
| Test #92,448 - 8/7/24 8:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,566 |
| User: | leomotors |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Black SN770 + Pironman 5 NVME Case |
| Test #126,846 - 9/15/25 9:49 am | |
|---|---|
| Score: | 40,566 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS2230 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | PNY CS22301TBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |