To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #130,961 - 1/27/26 12:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,104 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV2 500GB NVMe SSD on Pi 5 using Pironman 5 Case/Adapter |
| Test #94,833 - 9/19/24 3:34 am | |
|---|---|
| Score: | 59,098 |
| User: | badank electronic |
| Brand: | Phison (OEM) M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Phison PSELN128GA87MC0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pameera PM30 |
| Test #131,926 - 2/26/26 9:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,097 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT2000P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPi Desktop 16GB 2TB Micron NVMe |
| Test #82,063 - 3/20/24 1:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,094 |
| User: | XavierPestana |
| Brand: | AData XPG SX8200 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SX8200PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA XPG SX8200 PRO 2TB PCIe 3x4 M.2 |
| Test #67,915 - 3/5/23 7:58 am | |
|---|---|
| Score: | 59,094 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 960 Pro |
| Board: | ASUS ROG Maximus VIII Extreme |
| Device: | Samsung SSD960PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #124,757 - 7/14/25 6:52 am | |
|---|---|
| Score: | 59,092 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | neuer test |
| Test #123,132 - 6/1/25 4:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,089 |
| User: | Mr.Teem |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | New RPI5 Raspbian x3 speed? |
| Test #85,268 - 4/19/24 12:02 am | |
|---|---|
| Score: | 59,086 |
| User: | mike91390 |
| Brand: | PNY CS1030 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS10301TBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PNY CS1030 1TB SSD on Raspberry Pi 5 using Geekworm X1002 Bottom |
| Test #82,593 - 3/25/24 7:05 am | |
|---|---|
| Score: | 59,085 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC801 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix PC801HFS512GEJ9X101N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #123,547 - 6/15/25 8:04 am | |
|---|---|
| Score: | 59,085 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria Plus G3 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kioxia EXCERIAPLUSG3SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #87,678 - 5/15/24 11:34 am | |
|---|---|
| Score: | 59,071 |
| User: | pK |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 with Crucial P3 2TB and X1001 |
| Test #104,369 - 2/25/25 8:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,060 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN600 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | EDILOCA EN600Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #84,260 - 4/8/24 3:22 am | |
|---|---|
| Score: | 59,055 |
| User: | geerlingguy |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Cytron MakerDisk |
| Test #131,292 - 2/6/26 6:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,054 |
| User: | chrisR |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000T500SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial T500 1TB |
| Test #103,278 - 2/7/25 9:19 am | |
|---|---|
| Score: | 59,051 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG Gammix S11 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | AData GAMMIXS11Pro |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,749 - 9/17/24 12:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,043 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC901 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC901NVMeSK512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,512 - 9/13/24 11:26 am | |
|---|---|
| Score: | 59,036 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston Fury Renegade |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SFYRD2000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 |
| Test #129,069 - 11/28/25 10:21 am | |
|---|---|
| Score: | 59,032 |
| User: | schmide |
| Brand: | Seagate FireCuda 520 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Seagate FireCuda520SSDZP1000GM30002 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | seagate 520 on freenove pi5 case |
| Test #131,876 - 2/25/26 11:00 am | |
|---|---|
| Score: | 59,029 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM790 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lexar SSDNM790512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | lexae ssd on pi 5 |
| Test #123,754 - 6/22/25 8:06 am | |
|---|---|
| Score: | 59,028 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN740SDDPMQD-256G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |