To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #125,987 - 8/23/25 10:58 am | |
|---|---|
| Score: | 58,204 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV3S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme kingston |
| Test #85,530 - 4/21/24 10:57 am | |
|---|---|
| Score: | 58,202 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 500GB Pimoroni PCIe Base |
| Test #98,498 - 11/20/24 4:58 am | |
|---|---|
| Score: | 58,198 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Phison (OEM) M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Phison PSELN128GA87MC0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #100,236 - 12/20/24 2:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,198 |
| User: | Lego |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rpi 5 8GB w SSD 980 Pro |
| Test #93,082 - 8/18/24 6:54 am | |
|---|---|
| Score: | 58,197 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Core Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600COREMINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #91,800 - 7/27/24 5:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,178 |
| User: | baggybawz |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | idontlikecricket |
| Test #123,659 - 6/18/25 10:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,176 |
| User: | Mr.Teem |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspbian 3x |
| Test #88,876 - 6/7/24 5:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,172 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #90,971 - 7/14/24 6:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,154 |
| User: | Handers |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO4TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 Pro 4TB on Pi 5 using Pimoroni single NVMe Base PCIe Gen 3 mode |
| Test #101,135 - 1/4/25 7:42 am | |
|---|---|
| Score: | 58,153 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | gen3 |
| Test #126,000 - 8/23/25 8:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,136 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD990EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #90,648 - 7/7/24 3:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,123 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate FireCuda 520 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Seagate FireCuda520SSDZP2000GM30002 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,431 - 8/25/24 6:04 am | |
|---|---|
| Score: | 58,118 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pinebbery m2 bottom hat |
| Test #105,378 - 3/18/25 2:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,108 |
| User: | Raff-Nix |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV3S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV3 on Pi 5B PCIEX Gen 3 |
| Test #104,024 - 2/19/25 8:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,100 |
| User: | baggybawz |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | imsosexy |
| Test #128,552 - 11/5/25 1:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,091 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria G2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAG2SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #83,103 - 3/29/24 5:16 am | |
|---|---|
| Score: | 58,085 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow KC300 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SKC3000D2048G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #95,747 - 10/6/24 5:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,082 |
| User: | mio |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS500G3XHC-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | wb blak |
| Test #123,400 - 6/9/25 11:19 am | |
|---|---|
| Score: | 58,082 |
| User: | MS |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pimoroni NVMe Base Patriot P300 RPI 5 8gb ram |
| Test #95,020 - 9/22/24 7:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,053 |
| User: | raffak |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 512GB NVMe Base PimoRondi |