To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #10,657 - 2/27/20 5:00 am | |
|---|---|
| Score: | 7,592 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Union Memory Systems RTOTJ 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | UMIS RTOTJ256VGD2MYX |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | startech |
| Test #11,293 - 3/3/20 7:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,592 |
| User: | Arisaig99 |
| Brand: | Crucial M500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120M500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 2Gb Pi4 with Eluteng sata to USB3 and 120gb Crucial M500 |
| Test #11,474 - 3/5/20 4:51 am | |
|---|---|
| Score: | 7,592 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-64 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec USB3 |
| Test #42,041 - 3/14/21 9:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,592 |
| User: | hermann |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #25,402 - 5/24/20 10:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,591 |
| User: | dbs |
| Brand: | OCZ Solid 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ SOLID3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ Solid 3 SLD3-25SAT3-60G 60GB SSD using Startech usb3525-AT3CB on Pi4 4GB no overclocking |
| Test #10,362 - 2/25/20 1:47 am | |
|---|---|
| Score: | 7,591 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON M.2 OEM L Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | LITEON LST-32S9G-HP |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Unknomn M2 running on A-Data adapter |
| Test #67,310 - 2/16/23 10:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,591 |
| User: | MestreLion |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 480 GB SSD on Pi 4B 8GB using uGreen (StarTech) USB3 adapter |
| Test #62,720 - 9/14/22 9:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,591 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,640 - 8/3/22 10:18 am | |
|---|---|
| Score: | 7,590 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 EVO 1tb Nekteck plastic SATA to USB C |
| Test #58,923 - 4/15/22 10:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,590 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung 830 ssd on pi 4 startech 3.0 |
| Test #71,366 - 7/6/23 11:33 am | |
|---|---|
| Score: | 7,590 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Portable SSD T7 on PI 4 |
| Test #53,440 - 12/3/21 7:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,590 |
| User: | SBK |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDH31T00 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Ultra 3D SSD 1TB on Pi4 using UGREEN USB C 3.1 Gen2 SATA III adapter |
| Test #11,701 - 3/7/20 6:46 am | |
|---|---|
| Score: | 7,590 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SATA to USB SanDisk SSD PLUS 240GB |
| Test #73,004 - 9/12/23 6:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,589 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37960G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,072 - 4/21/22 1:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,589 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Sabrent SABRENTExternal |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd |
| Test #46,263 - 6/1/21 10:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,589 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #46,321 - 6/3/21 3:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,589 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS512GMTS830S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | argon 40 m2 enclosure |
| Test #48,439 - 7/31/21 11:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,589 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #48,380 - 7/29/21 4:29 am | |
|---|---|
| Score: | 7,588 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 SSD on Pi4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #23,170 - 5/5/20 9:53 am | |
|---|---|
| Score: | 7,588 |
| User: | waiterKK |
| Brand: | Plextor PX Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Plextor PX-512M8VC |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Plextor 512GB RPI4B clocked to 2GHz |