To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #127,710 - 10/11/25 3:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,574 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU800 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #12,810 - 3/17/20 11:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,573 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision C100 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-C100120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | HIKVISION SSD |
| Test #21,899 - 4/30/20 2:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,573 |
| User: | dog |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Intel NUC D54250WYK |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | dogfish |
| Test #63,026 - 9/25/22 6:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,573 |
| User: | Recon |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #42,354 - 3/19/21 4:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,573 |
| User: | 0815 |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 Evo @ Asmedia (ID 174c:55aa) |
| Test #57,088 - 2/20/22 12:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,573 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo SSD-N 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Buffalo SSD-N256S/PM |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial bx500 128GB |
| Test #50,654 - 9/26/21 3:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,573 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston KC600 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SKC600512G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston KC600 2.5 512 GB Serial ATA III 3D TLC SSD-HD on Pi 4 using Delock 2.5 Externes Gehuse SATA HDD > Multiport SuperSpeed USB 10 Gbps (USB 3.1 Gen 2) |
| Test #49,885 - 9/4/21 6:21 am | |
|---|---|
| Score: | 7,572 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | mx500 with ugreen usb to sata |
| Test #26,546 - 6/6/20 6:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,572 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT1000BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #57,222 - 2/22/22 4:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,571 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | MX500 on th-pi-4 |
| Test #64,326 - 11/19/22 4:56 am | |
|---|---|
| Score: | 7,571 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SC680 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | AData SC680 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ADATA SC680 Usb SSD |
| Test #8,834 - 2/16/20 7:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,571 |
| User: | AColwill |
| Brand: | Corsair Voyager GTX Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Corsair VoyagerGTX |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Corsair Flash Voyager GTX |
| Test #8,744 - 2/16/20 3:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,570 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec MT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec MT-64 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | kingston a400 ssd on pi4 |
| Test #78,378 - 1/26/24 11:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,570 |
| User: | mergl |
| Brand: | ASUS ROG STRIX Arion RGB NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | ASUS ROGESD-S1CL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kinston KC3000 USB-SSD on Pi5 using Axagon USB active HUB |
| Test #55,636 - 1/16/22 6:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,570 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung MZNLN256HCHP-000L7 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Asmedia SSD |
| Test #52,317 - 11/9/21 8:34 am | |
|---|---|
| Score: | 7,570 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB with Pi 4 2GB |
| Test #23,922 - 5/10/20 1:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,569 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi 4 4GB SSD to USB WD 250GB Blue |
| Test #126,765 - 9/13/25 5:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,569 |
| User: | hwissing |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 120 GB, Startech USB3 - SATA adapter, Pi4 4GB |
| Test #24,457 - 5/15/20 7:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,568 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kexin X1 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kexin 2115 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kexin X1 Portable SSD 60GB on Pi 4b via USB3.0 |
| Test #46,955 - 6/23/21 12:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,568 |
| User: | miore |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Portable 500GB on pi4 |