To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #50,754 - 9/28/21 10:23 am | |
|---|---|
| Score: | 7,568 |
| User: | Boiiii |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 Evo on Pi4 using JMicron USB3.0 Controller |
| Test #59,783 - 5/18/22 10:26 am | |
|---|---|
| Score: | 7,568 |
| User: | justfeel508 |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsumg 970 Evo Plus on Pi 4 8GB using Orico M2PV-C3 NVMEe SSD Encolusre + USB HUB 2A |
| Test #59,909 - 5/26/22 7:33 am | |
|---|---|
| Score: | 7,568 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #63,315 - 10/9/22 9:34 am | |
|---|---|
| Score: | 7,568 |
| User: | rico |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P2 500GB on Pi 4 using Sabrent NVMe to USB-C adapter |
| Test #75,593 - 12/8/23 11:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,568 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssd |
| Test #23,350 - 5/6/20 8:17 am | |
|---|---|
| Score: | 7,567 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba THNSNH Series mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Toshiba THNSNH256GMCT |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #41,934 - 3/13/21 5:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,567 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | a |
| Test #44,122 - 4/19/21 3:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,567 |
| User: | UrC |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung evo |
| Test #57,735 - 3/10/22 6:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,566 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | 860 EVO M.2 SSD 250GB on Pi 4 using EC-SNVE Sabrent USB-C to USB-A adapter |
| Test #66,265 - 1/19/23 8:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,566 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | TCSUNBOW X3 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | TCSUNBOW X3240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #65,680 - 1/8/23 12:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,566 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Integral P5 240GB SSD using SATA to USB 3 adaptor |
| Test #58,506 - 3/31/22 7:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,566 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD 250G Blue SATA SSD on Argon One M.2 |
| Test #72,902 - 9/7/23 8:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,565 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SunEast SE900 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SunEast SE900NVG31024G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #66,253 - 1/19/23 1:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,565 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #74,352 - 11/17/23 9:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,565 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD on Pi 4 |
| Test #44,703 - 5/1/21 4:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,565 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NS100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Lexar 128GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Lexar NS100 128Gb on RPI4 8Gb Ubuntu 21.04 (overclock - ORICO USB 3.1 Enclosure |
| Test #46,453 - 6/6/21 8:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,565 |
| User: | wilfm |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue M.2 RPi4 o/c 2000 |
| Test #49,881 - 9/4/21 2:09 am | |
|---|---|
| Score: | 7,565 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | QEMU Standard PC (i440FX + PIIX, 1996) |
| Device: | QEMU QEMUUSBTablet |
| Class: | Virtual |
| Test #24,945 - 5/20/20 10:29 am | |
|---|---|
| Score: | 7,565 |
| User: | Gry |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec Z3-256 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec 256GB Portable SSD |
| Test #27,017 - 6/13/20 6:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,565 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |