To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #28,319 - 6/29/20 9:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,564 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY 250GB SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB Adapter |
| Test #54,241 - 12/19/21 5:04 am | |
|---|---|
| Score: | 7,564 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | xxx |
| Test #91,759 - 7/27/24 2:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,564 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD870QVO8TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #54,013 - 12/15/21 2:33 am | |
|---|---|
| Score: | 7,563 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD960EVO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung NVME with Anker USB 3 |
| Test #43,427 - 4/6/21 8:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,563 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vx500 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Verbatim Vx500 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Verbatim Vx500 120GB External SSD Drive with USB 3.1 Gen 2 External Storage |
| Test #48,514 - 8/2/21 11:02 am | |
|---|---|
| Score: | 7,563 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | ASMedia TASM236XNVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Black ASM236X NVME SSD on Pi 4 using Geekworm X783 USB adapter |
| Test #59,098 - 4/22/22 10:33 am | |
|---|---|
| Score: | 7,563 |
| User: | timberhill |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SATA III SSD using UGREEN USB 3.0 to Sata Adapter |
| Test #78,399 - 1/26/24 5:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,563 |
| User: | Spanky |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 850 500 GB SSD on Pi 5 using Vantec USB 3 SATA to USB adapter |
| Test #69,444 - 4/18/23 12:09 am | |
|---|---|
| Score: | 7,563 |
| User: | QSnexus |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO 500GB on a Gigimundo GM25C3 USB C 3.1 Gen 2 to SATA III 6Gbps External Enclosure for 2.5 inch 9.5mm 7mm SSD HDD, Supports UASP (Yellow) connected to a Raspberry Pi 4b 2GB RAM on the built in USB 3.0 port. |
| Test #69,784 - 4/30/23 12:41 am | |
|---|---|
| Score: | 7,563 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 480GB A400 on Pi 4 using USB Adapter |
| Test #58,351 - 3/28/22 12:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,563 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | |
| Device: | |
| Class: | USB Flash |
| Note: | ni |
| Test #981 - 7/25/19 2:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,562 |
| User: | Trystan54 |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 |
| Test #48,398 - 7/29/21 6:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,562 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT1000BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial 1TB on rpi4 using StarTech USB3S2SAT3CB |
| Test #43,797 - 4/12/21 6:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,561 |
| User: | Casper |
| Brand: | SanDisk Extreme 500 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk ExtremePortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #44,851 - 5/4/21 3:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,561 |
| User: | Rilyntar |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Argon One M.2 after TRIM firmware upgrade with Samsung EVO 860 |
| Test #46,669 - 6/13/21 4:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,561 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Electronics Co., Ltd Portable SSD T5 |
| Test #7,410 - 1/22/20 10:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,561 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT275MX300SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial |
| Test #69,916 - 5/4/23 9:05 am | |
|---|---|
| Score: | 7,561 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS512GMTS830S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | ArgonOne with Transcend M.2 SSD 830S |
| Test #75,342 - 12/2/23 4:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,561 |
| User: | Arek |
| Brand: | Crucial BX300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT120BX300SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX300 on Pi 4 using ASMedia ASMT1153e based USB adapter (Unitek Y-1096) |
| Test #75,497 - 12/6/23 4:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,561 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vi550 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Verbatim Vi550S3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Verbatim |