To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #46,197 - 5/30/21 11:44 am | |
|---|---|
| Score: | 7,560 |
| User: | pista |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.21TB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | DeskPi Pro v2 board + Samsung 860 Evo m.2 |
| Test #50,537 - 9/21/21 5:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,560 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram CX400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Goodram SSDPR-CX400-128-G2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #89,334 - 6/14/24 4:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,560 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #77,491 - 1/14/24 6:11 am | |
|---|---|
| Score: | 7,560 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON M.2 OEM CV Series |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | LITEON CA1-8D128 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #56,346 - 2/4/22 6:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,559 |
| User: | Dave |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung 860evo ugreen sata to usb through usb3 powered hub to pi4 |
| Test #44,042 - 4/17/21 5:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,559 |
| User: | pi |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | king a400 pi4 |
| Test #67,259 - 2/15/23 11:43 am | |
|---|---|
| Score: | 7,559 |
| User: | MarkusH75 |
| Brand: | Kingston KC600 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SKC600MS256G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSDNow KC600 256GB, mSATA, ADWITS USB 3.0 UASP zu mSATA 3030/3050 SSD SuperSpeed Adapter, ID 174c:225c ASMedia Technology Inc. AS2235, NO USB-Quirks needed, at USB 3.x port, No USB-Hub, Original Raspi Power Supply 3A |
| Test #87,462 - 5/13/24 9:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,559 |
| User: | MaikeMox |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | eMMC |
| Test #43,508 - 4/7/21 9:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,558 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 120GB on Pi4 using Startech SATA to USB 3.1 adapter |
| Test #61,094 - 7/12/22 2:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,558 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SDSSDH3250G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | jsaux sata to usb |
| Test #74,401 - 11/17/23 10:44 am | |
|---|---|
| Score: | 7,558 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 on Pi 4 |
| Test #44,133 - 4/19/21 6:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,557 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #56,980 - 2/17/22 9:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,557 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi Argon |
| Test #45,724 - 5/18/21 7:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,557 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM851 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung MZNTE256HMHP-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | OEM HP 1040 Folio G2 ssd m.2 sataIII |
| Test #44,799 - 5/3/21 4:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,556 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung_T5_Portable |
| Test #55,574 - 1/15/22 8:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,556 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD |
| Test #88,226 - 5/31/24 4:18 am | |
|---|---|
| Score: | 7,556 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Odroid M1 emmc test |
| Test #61,694 - 8/5/22 7:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,556 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Tammuz RX550 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Tammuz RX550120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #46,518 - 6/9/21 5:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,555 |
| User: | sricanesh |
| Brand: | Samsung 850 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVOM.2120GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #55,099 - 1/5/22 4:16 am | |
|---|---|
| Score: | 7,554 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |