To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #55,513 - 1/13/22 3:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,554 |
| User: | MH |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 Portable SSD Pi4 USB |
| Test #52,362 - 11/10/21 11:46 am | |
|---|---|
| Score: | 7,554 |
| User: | tjamma |
| Brand: | Samsung 970 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970PRO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Testing SSK adapter and Samsung 970 pro with quirk because not supported |
| Test #57,038 - 2/18/22 4:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,554 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 1TB on Pi 4 using UGREEN USB 3.0 to SATA Adapter UASP |
| Test #43,446 - 4/7/21 4:47 am | |
|---|---|
| Score: | 7,554 |
| User: | billsidea |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPLUS |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO Plus NVMe M.2 on SSK M.2 NVME SSD enclosure SHE-C325 |
| Test #44,555 - 4/28/21 2:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,553 |
| User: | Stalk |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | ASMedia TASM236XNVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 980Pro 500GB+Orico Enclosure M.2 NVMe on RPi 4B/8GB |
| Test #57,075 - 2/19/22 2:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,553 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #61,331 - 7/21/22 1:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,553 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSDPM871bM.22280256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung PM871b on Pi4 using Argon one M.2 Case |
| Test #41,093 - 2/26/21 10:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,553 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 SSd on Pi4 using StarTech SATA to USB Adapter |
| Test #40,343 - 2/12/21 8:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,552 |
| User: | su1ka |
| Brand: | Apacer AS350 Panther Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Apacer AS350128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | APACER AS350 PANTHER SSD Pi4 Asmedia ASM1051E sata to usb3 |
| Test #41,418 - 3/5/21 8:57 am | |
|---|---|
| Score: | 7,552 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingstone A400 SSD on Pi 4 using Ugreen SATA to USB adapter |
| Test #58,199 - 3/23/22 9:13 am | |
|---|---|
| Score: | 7,552 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM851 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung MZNTE256HMHP-000 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #51,270 - 10/14/21 9:44 am | |
|---|---|
| Score: | 7,552 |
| User: | schizo |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patriot Burst |
| Test #3,234 - 10/25/19 8:32 am | |
|---|---|
| Score: | 7,552 |
| User: | WVersweber |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 120GB SSD |
| Test #28,271 - 6/28/20 5:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,551 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec 128 USB |
| Test #56,861 - 2/15/22 8:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,551 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD870QVO4TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #56,865 - 2/15/22 9:26 am | |
|---|---|
| Score: | 7,551 |
| User: | m2sh |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 QVO SSD on Pi 4 using Orico 10Gbps SATA to USB box (Better Power Source to Pi) |
| Test #45,789 - 5/19/21 8:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,551 |
| User: | Stalk |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS100T2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | wd blue |
| Test #130,969 - 1/27/26 12:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,551 |
| User: | shorted.neuron |
| Brand: | Verbatim Store n Go Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Verbatim PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Verbatim store-n-go mini diamond 2TB USB3.2 exFat on Pi4 |
| Test #62,463 - 9/6/22 3:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,550 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Z400s M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk Z400sM.22280256GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #75,730 - 12/12/23 3:17 am | |
|---|---|
| Score: | 7,550 |
| User: | soldierflup |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso 1TB on Pi4 |