To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #61,538 - 7/31/22 7:29 am | |
|---|---|
| Score: | 7,523 |
| User: | Rag12 |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Deskpi Pro V2 with Samsung 870 Evo and Raspberry PI OS 64bit. |
| Test #69,034 - 4/4/23 10:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,523 |
| User: | fk8 |
| Brand: | HP eMMC (DA403) |
| Board: | Grabbiter |
| Device: | HP DA403 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | fk8 |
| Test #97,726 - 11/9/24 11:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,523 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #46,170 - 5/28/21 11:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,523 |
| User: | cochon |
| Brand: | Baititon mSATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Baititon BT58SSD08M |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #47,951 - 7/16/21 9:33 am | |
|---|---|
| Score: | 7,523 |
| User: | Deon Marais, Henley on Klip, South Africa |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | KingSpec NT-256 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | KingSpec M.2 2280/2242 SATA SSD on an Argon ONE M.2 Case for Raspberry Pi4 |
| Test #52,941 - 11/22/21 4:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,523 |
| User: | grimtar |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSSD on Pi 4 using Sabrent SATA to USB adapter |
| Test #51,165 - 10/10/21 10:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,523 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | KingSpec Z3-120 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec 120 GB on a RPi 4 |
| Test #48,392 - 7/29/21 8:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,522 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDXPS240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #77,477 - 1/13/24 11:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,522 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT250MX200SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSDCrucial250 |
| Test #68,425 - 3/18/23 1:33 am | |
|---|---|
| Score: | 7,521 |
| User: | Billeman |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi400 with startech 3.1 USB and SP SSD 512GB |
| Test #59,712 - 5/15/22 10:32 am | |
|---|---|
| Score: | 7,521 |
| User: | jeduardo211 |
| Brand: | Netac ZSlim |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Netac MobileDataStar |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Netac Z Slim 250GB |
| Test #73,484 - 10/3/23 3:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,521 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Red SA500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WDS200T1R0B-68A |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test erster lauf |
| Test #70,181 - 5/15/23 8:55 am | |
|---|---|
| Score: | 7,521 |
| User: | linuxishawt |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #46,722 - 6/15/21 11:39 am | |
|---|---|
| Score: | 7,521 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec NT-128 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Mecer M.2-128G-3 on Pi 4 using Argon ONE M.2 |
| Test #49,387 - 8/23/21 10:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,521 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow KC300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SKC300S37A240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #57,184 - 2/22/22 4:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,521 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green SN350 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC GreenSN3501TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Green SN350 1TB SSD NVME on Pi 4b using Sabrent USB Type C Tool free enclosure |
| Test #53,001 - 11/23/21 11:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,521 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 on Pi4 |
| Test #22,658 - 5/3/20 11:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,521 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | no description |
| Test #7,380 - 1/22/20 1:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,521 |
| User: | CMB |
| Brand: | Kingston SSDNow V400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SUV400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | KINGSTON SUV400S37120G SSD with ASM1153USB30TOSATA JC-Update-27 |
| Test #10,644 - 2/27/20 3:01 am | |
|---|---|
| Score: | 7,520 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |