To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #11,275 - 3/3/20 5:07 am | |
|---|---|
| Score: | 7,515 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Expansion (Adapter) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate Expansion |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Toshiba THNSNH128GBST |
| Test #90,279 - 6/30/24 10:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,515 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8480G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston SSD |
| Test #83,862 - 4/5/24 3:11 am | |
|---|---|
| Score: | 7,514 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #52,038 - 11/2/21 4:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,514 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Test |
| Test #46,229 - 5/31/21 1:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,513 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS256GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | ddd |
| Test #55,567 - 1/15/22 7:30 am | |
|---|---|
| Score: | 7,513 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue 3D NAND SATAIII M.2 2280 SSD |
| Test #42,831 - 3/26/21 10:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,512 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #44,392 - 4/25/21 4:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,512 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | zzzz |
| Test #75,636 - 12/9/23 10:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,512 |
| User: | darthvader007 |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi5 with Slow SanDisk SSD with USB3 Sata Adapter |
| Test #67,778 - 3/2/23 5:18 am | |
|---|---|
| Score: | 7,512 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 EVO 250GB on ASM1153 adapter from Berrybase |
| Test #19,000 - 4/18/20 10:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,512 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #53,664 - 12/7/21 6:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,511 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 840 250 |
| Test #68,807 - 3/28/23 4:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,511 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #61,223 - 7/17/22 2:16 am | |
|---|---|
| Score: | 7,511 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #76,226 - 12/20/23 7:13 am | |
|---|---|
| Score: | 7,510 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC308 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SKHynix SC308SATA256GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Orico USB-C |
| Test #71,694 - 7/22/23 4:59 am | |
|---|---|
| Score: | 7,510 |
| User: | MestreLion |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston_a400_ugreen |
| Test #40,619 - 2/17/21 11:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,510 |
| User: | billsidea |
| Brand: | Pioneer APS-SL2 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Pioneer APS-SL2Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pioneer APS-SL2 SSD on Pi 4 using UGREEN SATA to USB 3.1 adapter |
| Test #11,845 - 3/8/20 11:02 am | |
|---|---|
| Score: | 7,510 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ VERTEX2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #9,673 - 2/20/20 5:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,510 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssd |
| Test #42,775 - 3/26/21 8:21 am | |
|---|---|
| Score: | 7,510 |
| User: | Arki @ au |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec Z3-120 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Test1 |