To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #47,088 - 6/26/21 8:34 am | |
|---|---|
| Score: | 7,501 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #42,359 - 3/19/21 6:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,500 |
| User: | Egg |
| Brand: | Samsung 860 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOmSATA250GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Samsung evo 860 on pi4 with adapter |
| Test #49,669 - 8/29/21 10:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,499 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Red SA500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS100T1R0B-68A4Z0 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Argon m.2 on Pi4 using WD red SATA NVME 1TB UAS enabled |
| Test #44,874 - 5/5/21 12:57 am | |
|---|---|
| Score: | 7,499 |
| User: | daboss |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W512G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Portable 500 GB |
| Test #55,974 - 1/26/22 10:18 am | |
|---|---|
| Score: | 7,499 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX 500 250GB on Pi 4 using StarTech Sata to USB adapter |
| Test #23,644 - 5/8/20 6:43 am | |
|---|---|
| Score: | 7,499 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #10,942 - 2/29/20 8:45 am | |
|---|---|
| Score: | 7,499 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Inland 1TB SSD on Pi4 using Kingwin SATA to USB adapter |
| Test #59,886 - 5/24/22 7:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,499 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDH3250G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Ultra3D 250GB on Pi4 using StarTech SATA to USB |
| Test #72,707 - 9/1/23 5:43 am | |
|---|---|
| Score: | 7,498 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team AX2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Team T253512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Team Group GX2 on Pi4 |
| Test #63,898 - 11/1/22 12:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,498 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Voyager GTX Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Corsair VoyagerGTX |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Corsair Voyager GTX on Raspberry Pi 4 8GB |
| Test #64,007 - 11/6/22 7:56 am | |
|---|---|
| Score: | 7,498 |
| User: | antidote |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 on Pi 4 with 64b buster, no HDMI |
| Test #48,198 - 7/24/21 7:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,498 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 on Raspberry Pi 4 using USB 3.0 SSK HE-C600 enclosure |
| Test #72,441 - 8/20/23 5:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,497 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS256GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | transcend ngff sdd on Pi 4 using x857 v2.0 |
| Test #67,221 - 2/14/23 10:02 am | |
|---|---|
| Score: | 7,497 |
| User: | TomyByte |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVMe on USB 3.2 Gen2 |
| Test #60,511 - 6/17/22 9:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,495 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS64GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #53,961 - 12/14/21 7:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,495 |
| User: | yes |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | yes |
| Test #52,529 - 11/13/21 10:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,495 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | UGREEN 30848 2.5 SATA to USB 3.0 Hard Drive Enclosure (no quirks) |
| Test #45,688 - 5/17/21 2:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,495 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Tammuz 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Tammuz SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Tammuz 512GB on Pi4 using Ugreen M.2 Enclosure USB 3.0 |
| Test #10,648 - 2/27/20 3:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,495 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ VERTEX3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #17,245 - 4/12/20 12:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,494 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | M2-Sata |