To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #2,856 - 10/8/19 8:04 am | |
|---|---|
| Score: | 7,494 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | NVMESSD |
| Class: | USB Flash |
| Test #57,523 - 3/2/22 11:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,494 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDX120GG2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #43,524 - 4/8/21 6:57 am | |
|---|---|
| Score: | 7,493 |
| User: | billsidea |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #72,691 - 8/31/23 1:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,493 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Gigabyte M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Gigabyte GP-GSM2NE3128GNTD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | gigabite |
| Test #61,621 - 8/2/22 6:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,492 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #63,114 - 9/30/22 9:57 am | |
|---|---|
| Score: | 7,492 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | goodram hx100 ssd usb |
| Test #13,895 - 3/27/20 10:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,492 |
| User: | Ted |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 on Pi4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #51,000 - 10/5/21 4:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,492 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPI4-Intenso-120GB-StarTech-UASP |
| Test #48,500 - 8/1/21 11:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,491 |
| User: | PiMate |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO SATAAddon Module |
| Test #49,205 - 8/19/21 2:29 am | |
|---|---|
| Score: | 7,491 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS100T2B0C-00PX |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD |
| Test #46,357 - 6/4/21 6:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,491 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD 128GB NVME Drive in i-tec enclosure USB-C to USB 3.0 adapter |
| Test #71,513 - 7/15/23 10:39 am | |
|---|---|
| Score: | 7,491 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #65,704 - 1/9/23 5:09 am | |
|---|---|
| Score: | 7,491 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi4 kali ssd |
| Test #17,550 - 4/13/20 6:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,491 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250BX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Unknown SSD on Pi 4 using unknown USB adapter |
| Test #40,765 - 2/20/21 3:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,490 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Baititon 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Baititon BT58SSD05S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #13,660 - 3/25/20 12:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,490 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Drevo X1 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Drevo X1SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Drevo X1 SSD on Pi 4 using Rosewill SATA to USB adapter |
| Test #22,291 - 5/2/20 2:41 am | |
|---|---|
| Score: | 7,490 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON CS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | LITEON LCS-128M6S |
| Class: | SSD (2.5" SSD) |
| Note: | 120gb ssd pi4 4gb |
| Test #44,841 - 5/4/21 9:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,490 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Argon One M.2 with Samsung EVO 860 500 GB |
| Test #45,741 - 5/18/21 4:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,490 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | ZTC Armor M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | ZTC SM201-128G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #42,510 - 3/22/21 6:44 am | |
|---|---|
| Score: | 7,490 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Expansion (Adapter) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Seagate USB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Crucial Sata SSD 2.5in 500GiB Drive |