To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #76,601 - 12/27/23 5:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,490 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi 4b v1.1 on Kingston SA400 SSD with Sabrent 3.1 Type A |
| Test #9,216 - 2/17/20 9:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,490 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SSD |
| Test #27,478 - 6/19/20 8:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,489 |
| User: | ccMrMoo |
| Brand: | Crucial M4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial M4-CT064M4SSD2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial 64GB M4 SSD on Pi 4 using Sabrent SATA to USB 3.1 adapter |
| Test #76,702 - 12/29/23 10:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,489 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS120G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | USB3 external pi 5 |
| Test #71,106 - 6/22/23 7:55 am | |
|---|---|
| Score: | 7,489 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Z400s |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk Z400s2.57MM128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi 4, generic SATA USB3 Adapter, 128GB Sandisk SSD |
| Test #61,430 - 7/26/22 7:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,489 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using UGREEN |
| Test #50,182 - 9/11/21 5:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,489 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using ADWITS M.2 SATA to USB adapter |
| Test #7,591 - 1/25/20 12:34 am | |
|---|---|
| Score: | 7,488 |
| User: | helmet |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 on Pi4 using uGreen SATA to USB adapter [xcxc] |
| Test #96,670 - 10/23/24 11:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,488 |
| User: | cookieem |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | ODROID C2 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | odroidc4-mmc-armbian |
| Test #60,975 - 7/7/22 10:56 am | |
|---|---|
| Score: | 7,488 |
| User: | Pedotech |
| Brand: | Crucial BX200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX200SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | testing |
| Test #61,820 - 8/9/22 11:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,488 |
| User: | nibz |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 |
| Test #24,994 - 5/21/20 1:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,488 |
| User: | Gene |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SUV500MS120G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Kingston 120GB SSD UV500 on Pi4 using USB3.0 to mSATA adapter |
| Test #28,034 - 6/25/20 11:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,487 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDX120GG25 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Buster64, 174c:55aa, Sandisk SDSSDX120GG25 |
| Test #28,359 - 6/30/20 11:45 am | |
|---|---|
| Score: | 7,487 |
| User: | jimmz |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using CSL SATA to USB adapter |
| Test #47,643 - 7/11/21 5:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,487 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung SSD 860 EVO Sata M2 on Raspberry Pi 4B 8GB using Argon One M.2 Case |
| Test #56,029 - 1/27/22 3:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,486 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on rpi4 8GB using Orico 2.5 2139c3-G2 |
| Test #28,424 - 7/1/20 2:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,486 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Test |
| Test #40,870 - 2/21/21 9:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,486 |
| User: | Un-One |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.21TB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | samsung 870 EVO SATA 1Tb on Argon One |
| Test #105,607 - 3/23/25 7:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,486 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | HP Compaq Pro 6300 SFF |
| Device: | WDC WDS250G2B0A |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD250GBssd Sata to USB 3.0 adapter in HP6300 with i5 |
| Test #57,679 - 3/7/22 10:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,485 |
| User: | mrgoodcat |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT500P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P2 SSD on Pi4 using ORICO M.2 to USB |