To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #47,321 - 7/2/21 4:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,485 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC311 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SKHynix SC311SATA256GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #81,571 - 3/14/24 1:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,485 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS1030 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY CS10301TBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | cperla-rpi4-usb |
| Test #62,039 - 8/17/22 9:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,485 |
| User: | saf |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #56,338 - 2/4/22 12:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,484 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SD600Q |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SD600Q |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Crucial SSD |
| Test #42,352 - 3/19/21 3:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,484 |
| User: | Lou |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial CT120BX500SSD1 Startech USB 3.1 to SATA RP4 4GB |
| Test #43,442 - 4/7/21 4:31 am | |
|---|---|
| Score: | 7,484 |
| User: | billsidea |
| Brand: | PNY CS900 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900M.2250GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | PNY CS900 SSD M.2 SATA on Pi 4 using Argon ONE M.2 SATA expansion board |
| Test #49,930 - 9/5/21 4:59 am | |
|---|---|
| Score: | 7,484 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram CL100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Goodram SSDPR-CL100-120-G3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #104,598 - 3/2/25 9:02 am | |
|---|---|
| Score: | 7,484 |
| User: | rpi403 |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ayen8 |
| Test #104,592 - 3/2/25 8:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,483 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend StoreJet USB to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend StoreJet |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #66,150 - 1/17/23 9:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,483 |
| User: | Globalnomad |
| Brand: | LITEON mSATA OEM LM Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | LITEON LMT-128M6MmSATA128GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | LiteOn mSATA with Inateck FE2009 enclosure on RPi 4 2GB |
| Test #60,505 - 6/17/22 6:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,483 |
| User: | Lou |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #1,778 - 8/31/19 10:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,483 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Kingston A400 |
| Test #10,237 - 2/24/20 7:28 am | |
|---|---|
| Score: | 7,483 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial RealSSD C300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial C300-CTFDDAC128MAG |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,516 - 6/6/20 8:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,483 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData S599 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SSDS599128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #27,029 - 6/14/20 3:53 am | |
|---|---|
| Score: | 7,482 |
| User: | SuperNero |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 850 on RasPi 4 |
| Test #43,855 - 4/14/21 11:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,481 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | NewUSB2SATA |
| Test #55,920 - 1/24/22 6:17 am | |
|---|---|
| Score: | 7,480 |
| User: | trisomeyr |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso SSD 2,5 High on Pi 4 using USB 3.0 Adapter |
| Test #93,363 - 8/24/24 1:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,480 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kioxia EXCERIASATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,352 - 7/22/22 2:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,479 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 1 |
| Test #61,502 - 7/29/22 4:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,479 |
| User: | Svartis |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso High |