To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #62,013 - 8/17/22 3:47 am | |
|---|---|
| Score: | 7,466 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 M.2 PCIe Gen 3 x4 256GB |
| Test #66,856 - 2/3/23 9:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,465 |
| User: | Stewster |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD PI4 2000MHz OC using Sabrent Dual Bay USB 3.0 |
| Test #47,193 - 6/28/21 7:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,465 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #48,944 - 8/11/21 3:23 am | |
|---|---|
| Score: | 7,465 |
| User: | Bens |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi4 Ubuntu21.04 64bit using startech sata adaptor |
| Test #16,836 - 4/11/20 1:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,465 |
| User: | Wadjo |
| Brand: | Smart mSATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Smart SG9MSM6D024GPM00 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | SMART SSD MSATA 21GB using Kingspec MSATA to USB adapter |
| Test #27,074 - 6/14/20 7:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,465 |
| User: | wooty |
| Brand: | Seagate Backup+ Slim |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate BUPSlim |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Seagate BUP Slim USB3.0 w/ Intel Pro 1500 240GB SSD upgrade |
| Test #14,869 - 4/5/20 10:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,464 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #126,857 - 9/15/25 12:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,464 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDA120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #48,732 - 8/6/21 11:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,464 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #42,260 - 3/18/21 5:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,464 |
| User: | giannis b |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | integal portable ssd 120gb |
| Test #56,622 - 2/9/22 4:44 am | |
|---|---|
| Score: | 7,464 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #49,927 - 9/5/21 4:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,464 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDH3500G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #54,088 - 12/16/21 7:14 am | |
|---|---|
| Score: | 7,463 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | XrayDisk mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | XrayDisk 60GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #41,897 - 3/13/21 6:14 am | |
|---|---|
| Score: | 7,463 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SD600Q |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SD600Q |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #22,354 - 5/2/20 8:26 am | |
|---|---|
| Score: | 7,463 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Corsair Force3SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #58,582 - 4/3/22 10:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,463 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #62,139 - 8/22/22 5:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,463 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 SSD on RPI4 using Siitrust USB to SATA adapter |
| Test #61,281 - 7/20/22 4:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,462 |
| User: | EmilG |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SU650NS38 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | AData 240GB SSD on Raspberry Pi 4 |
| Test #78,527 - 1/28/24 7:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,462 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870QVO2TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD 870 QVO 2TB |
| Test #71,539 - 7/16/23 5:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,462 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme 55AE on Pi 4 usb3 |