To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #79,063 - 2/6/24 6:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,449 |
| User: | sudo888 |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk UltraII960GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sudo888 |
| Test #60,055 - 5/31/22 6:11 am | |
|---|---|
| Score: | 7,449 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD |
| Test #54,270 - 12/19/21 1:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,449 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 QVO 1TB on Pi 4 using USB3 to SATA adapter based on JMicron JMS579 chipset (firmware v173.01.00.02) UAS Enabled |
| Test #55,839 - 1/21/22 7:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,449 |
| User: | pic |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #47,541 - 7/8/21 8:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,449 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | USB3 JMicron Tech on Pi4 |
| Test #46,479 - 6/7/21 10:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,449 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk 250GB SSD on pi 4 8gb |
| Test #42,743 - 3/25/21 7:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,449 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #44,269 - 4/23/21 6:53 am | |
|---|---|
| Score: | 7,449 |
| User: | mak |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS100T2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Wd 1TB NVME M.2 |
| Test #100,639 - 12/28/24 11:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,449 |
| User: | SlayaPi |
| Brand: | Fanxiang S101 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Rev 1.0 |
| Device: | Fanxiang S101512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | CM5 512gb cheap SSD usb3 |
| Test #61,947 - 8/14/22 8:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,448 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Walram 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Walram 128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Generic SSD |
| Test #47,402 - 7/4/21 6:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,448 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 SSD |
| Test #48,904 - 8/10/21 10:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,448 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OricoUSB3_JMS578 |
| Test #55,564 - 1/15/22 6:05 am | |
|---|---|
| Score: | 7,448 |
| User: | Siro. |
| Brand: | Trekstor I.GEAR USB SSD Stick |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Trekstor I.GEARUSBSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #57,133 - 2/20/22 4:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,448 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOmSATA500GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #49,982 - 9/6/21 5:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,448 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Lexar 240Gb |
| Test #45,475 - 5/12/21 8:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,447 |
| User: | Wildfire |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO M.2 SATA 250GB on a Pi 4 in an ArgonOne M.2 case |
| Test #53,948 - 12/14/21 2:28 am | |
|---|---|
| Score: | 7,447 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC MyPassport264F |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #128,640 - 11/9/25 9:58 am | |
|---|---|
| Score: | 7,447 |
| User: | Mo13 |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY 500GBSATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | cs900 on a pi 4 using ugreen usb3 SATA adapter |
| Test #2,187 - 9/14/19 3:32 am | |
|---|---|
| Score: | 7,447 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS250G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue SSD |
| Test #64,575 - 11/28/22 1:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,447 |
| User: | Roelof |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO M.2 on PI4 V1.1 Argon one M.2 |