To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #69,725 - 4/28/23 11:53 am | |
|---|---|
| Score: | 7,447 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rpi4 crucial BX500 on Inatech (Via Labs, Inc) Powered Sate to USB adapter |
| Test #10,314 - 2/24/20 3:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,447 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Maxtor M3 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate M3Portable |
| Class: | HDD (Portable) |
| Test #84,116 - 4/7/24 5:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,446 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on sabrent dual bay docking |
| Test #50,065 - 9/8/21 8:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,446 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Pioneer APS-XS03 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Pioneer APS-XS03-240 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pioneer ext ssd on raspberry pi 4 |
| Test #60,229 - 6/7/22 8:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,446 |
| User: | seaniedan |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 500GB Samsung 870 EVO with StarTech USB3S2SAT3CB, USB 3.0 to SATA Hard Drive Adapter Cable |
| Test #60,029 - 5/30/22 12:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,444 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Portable SSD 3.0 |
| Test #61,979 - 8/15/22 8:39 am | |
|---|---|
| Score: | 7,444 |
| User: | tompayne |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Startech on USB3 on Inland 128GB SATA SSD |
| Test #73,760 - 10/15/23 2:56 am | |
|---|---|
| Score: | 7,444 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Ugreen SATA to USB adapter |
| Test #50,585 - 9/23/21 1:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,444 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | M2disk |
| Test #42,784 - 3/26/21 1:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,444 |
| User: | giannis b |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #56,609 - 2/8/22 10:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,443 |
| User: | reza |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870QVO4TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 QVO 4TB on Pi 4, using Startech 3.0 SATA to USB adapter - TRIM Enabled |
| Test #27,359 - 6/18/20 11:38 am | |
|---|---|
| Score: | 7,443 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Trion 100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ TRION100 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #12,843 - 3/17/20 9:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,442 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Backup+ |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate BACKUP+ |
| Class: | HDD (Portable) |
| Test #41,497 - 3/6/21 5:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,442 |
| User: | yyy |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | xxx |
| Test #59,078 - 4/21/22 10:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,442 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 1TB on Pi 4 using NASPi Case (uas) |
| Test #8,607 - 2/14/20 10:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,442 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec MT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec MT-128 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | my ssd |
| Test #3,368 - 10/30/19 3:41 am | |
|---|---|
| Score: | 7,441 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | mitssd |
| Test #4,846 - 12/7/19 3:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,441 |
| User: | Dynomutt007 |
| Brand: | TCSUNBOW X3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | TCSUNBOW X360GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | run2 |
| Test #52,585 - 11/15/21 3:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,440 |
| User: | Dad and Me |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 240GB A400 SSD on Pi 4 using Sabrent SATA to USB 3.1 adapter |
| Test #73,606 - 10/9/23 1:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,440 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 870 |