To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #2,266 - 9/16/19 1:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,421 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | mSATA SSD over USB3 |
| Test #2,641 - 9/28/19 4:39 am | |
|---|---|
| Score: | 7,421 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #6,579 - 1/8/20 9:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,420 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sammy 860 |
| Test #46,522 - 6/9/21 7:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,420 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 880 1TB on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #50,181 - 9/11/21 4:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,420 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | tmp |
| Test #1,064 - 7/30/19 11:46 am | |
|---|---|
| Score: | 7,420 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | SolidRun Cubox-i Dual-Quad |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,902 - 7/4/22 6:58 am | |
|---|---|
| Score: | 7,420 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Touch Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7Touch |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 Touch 2TB SSD on Pi 4 |
| Test #47,249 - 6/30/21 4:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,419 |
| User: | steanrdr |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | with MOKIN M.2 NVMe USB3.1 adapter - Crucial P2 500 GB SSD |
| Test #27,328 - 6/18/20 4:30 am | |
|---|---|
| Score: | 7,419 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi4 with USB-SATA adapter |
| Test #44,959 - 5/6/21 5:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,418 |
| User: | zachsz |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 SSD on Pi 4 using UGreen SATA to USB adapter |
| Test #45,590 - 5/15/21 5:44 am | |
|---|---|
| Score: | 7,418 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #84,194 - 4/7/24 11:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,418 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #51,384 - 10/17/21 12:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,417 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston Aon Pi using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #40,571 - 2/17/21 4:31 am | |
|---|---|
| Score: | 7,417 |
| User: | db |
| Brand: | THU Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | THU SSDX1128G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | THU 128GB cable replaced |
| Test #50,938 - 10/3/21 11:17 am | |
|---|---|
| Score: | 7,416 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Western Digital WD-Blue on Argon M2 Case |
| Test #67,365 - 2/18/23 1:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,415 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | CRUCIAL BX500 240 GB on Pi4 using startech sata to usb adapter |
| Test #73,906 - 10/21/23 5:19 am | |
|---|---|
| Score: | 7,415 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #62,567 - 9/9/22 7:44 am | |
|---|---|
| Score: | 7,414 |
| User: | nikcani |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intenso M2 via USB |
| Test #73,348 - 9/27/23 4:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,414 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #47,301 - 7/2/21 4:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,414 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |