To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #13,895 - 3/27/20 10:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,492 |
| User: | Ted |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 on Pi4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #51,000 - 10/5/21 4:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,492 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPI4-Intenso-120GB-StarTech-UASP |
| Test #48,500 - 8/1/21 11:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,491 |
| User: | PiMate |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO SATAAddon Module |
| Test #49,205 - 8/19/21 2:29 am | |
|---|---|
| Score: | 7,491 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS100T2B0C-00PX |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD |
| Test #46,357 - 6/4/21 6:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,491 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD 128GB NVME Drive in i-tec enclosure USB-C to USB 3.0 adapter |
| Test #71,513 - 7/15/23 10:39 am | |
|---|---|
| Score: | 7,491 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #65,704 - 1/9/23 5:09 am | |
|---|---|
| Score: | 7,491 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi4 kali ssd |
| Test #17,550 - 4/13/20 6:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,491 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250BX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Unknown SSD on Pi 4 using unknown USB adapter |
| Test #40,765 - 2/20/21 3:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,490 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Baititon 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Baititon BT58SSD05S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #13,660 - 3/25/20 12:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,490 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Drevo X1 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Drevo X1SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Drevo X1 SSD on Pi 4 using Rosewill SATA to USB adapter |
| Test #22,291 - 5/2/20 2:41 am | |
|---|---|
| Score: | 7,490 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON CS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | LITEON LCS-128M6S |
| Class: | SSD (2.5" SSD) |
| Note: | 120gb ssd pi4 4gb |
| Test #44,841 - 5/4/21 9:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,490 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Argon One M.2 with Samsung EVO 860 500 GB |
| Test #45,741 - 5/18/21 4:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,490 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | ZTC Armor M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | ZTC SM201-128G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #42,510 - 3/22/21 6:44 am | |
|---|---|
| Score: | 7,490 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Expansion (Adapter) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Seagate USB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Crucial Sata SSD 2.5in 500GiB Drive |
| Test #76,601 - 12/27/23 5:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,490 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi 4b v1.1 on Kingston SA400 SSD with Sabrent 3.1 Type A |
| Test #9,216 - 2/17/20 9:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,490 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SSD |
| Test #27,478 - 6/19/20 8:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,489 |
| User: | ccMrMoo |
| Brand: | Crucial M4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial M4-CT064M4SSD2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial 64GB M4 SSD on Pi 4 using Sabrent SATA to USB 3.1 adapter |
| Test #76,702 - 12/29/23 10:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,489 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS120G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | USB3 external pi 5 |
| Test #71,106 - 6/22/23 7:55 am | |
|---|---|
| Score: | 7,489 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Z400s |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk Z400s2.57MM128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi 4, generic SATA USB3 Adapter, 128GB Sandisk SSD |
| Test #61,430 - 7/26/22 7:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,489 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using UGREEN |