To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #62,172 - 8/23/22 10:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,346 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | arpi4 |
| Test #72,105 - 8/7/23 8:12 am | |
|---|---|
| Score: | 7,346 |
| User: | uniqpy |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS512GMTS430S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Trancend 430s M.2 512 GB Serial ATA III 3D NAND on Pi 4 using ANYOYO NVMe Enclosure and right angle USB 3 extender. |
| Test #82,536 - 3/24/24 2:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,346 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #83,893 - 4/5/24 11:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,346 |
| User: | ChosenCypher |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Khadas Edge2 |
| Device: | Transcend TS64GMSA370 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Transcend MSA370 64GB mSATA SSD using Generic ASM225CM Adapter |
| Test #68,631 - 3/23/23 10:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,345 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MS30 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Team TM8PS7001T |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Raspberry Pi 4 with Argon One, TeamGroup 1TB SATA |
| Test #60,593 - 6/21/22 5:47 am | |
|---|---|
| Score: | 7,345 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,518 - 7/30/22 5:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,345 |
| User: | Gentoonix |
| Brand: | Micron 1100 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Micron 1100MTFDDAV512TBN |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | DietPi HDPARM 254 Micron |
| Test #12,437 - 3/13/20 11:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,345 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120M500SSD3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSDUSB |
| Test #12,912 - 3/18/20 2:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,345 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #14,226 - 3/29/20 2:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,344 |
| User: | jm |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 EVO on AXAGON SATA to USB3 |
| Test #58,256 - 3/25/22 2:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,344 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WDS100T2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD SSD 1GB SATA to USB |
| Test #46,821 - 6/19/21 12:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,343 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD on Pi 4 using Geekworm SATA and USB Adaptor |
| Test #26,112 - 6/1/20 6:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,343 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #62,125 - 8/21/22 12:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,343 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870EVO SSD on Pi 4 |
| Test #77,513 - 1/14/24 2:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,343 |
| User: | Wildfire |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 860 M.2 SATA SSD on Pi 4 using 52Pi Mini Tower Kit |
| Test #62,867 - 9/19/22 6:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,343 |
| User: | webgate |
| Brand: | Apacer AS2280P4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Apacer AS2280P4256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #47,865 - 7/14/21 8:18 am | |
|---|---|
| Score: | 7,342 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 |
| Test #44,363 - 4/24/21 9:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,342 |
| User: | Pretoriano |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #7,874 - 1/31/20 7:44 am | |
|---|---|
| Score: | 7,342 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LDLC F6 Plus M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | LDLC F6+M.2480 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Qnine adaptater and LDLC M.2 disc 480 GB |
| Test #106,912 - 4/26/25 2:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,342 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS1000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SSD Plus |