To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #52,723 - 11/18/21 7:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,334 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi @ ssd |
| Test #52,825 - 11/20/21 7:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,334 |
| User: | mit-ph-Ubuntu Pi4 |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Ubuntu-Desktop with USB boot from Kingston 500gb ssd using USB-Sata Adapter |
| Test #46,262 - 6/1/21 10:19 am | |
|---|---|
| Score: | 7,333 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #56,387 - 2/5/22 7:46 am | |
|---|---|
| Score: | 7,333 |
| User: | jamo |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | t7 usb |
| Test #62,537 - 9/8/22 5:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,333 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #73,225 - 9/22/23 12:38 am | |
|---|---|
| Score: | 7,333 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT1000BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,534 - 4/20/23 11:26 am | |
|---|---|
| Score: | 7,332 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SN750 |
| Test #68,102 - 3/10/23 2:45 am | |
|---|---|
| Score: | 7,332 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 connected to USB3 |
| Test #20,897 - 4/26/20 4:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,332 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSD Pluson Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #15,180 - 4/7/20 12:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,331 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron RealSSD C400 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Micron MTFDDAT128MAM-1J2 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | micron realssd c400, x850 msata board on a pi 4b |
| Test #61,555 - 7/31/22 8:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,331 |
| User: | Gentoonix |
| Brand: | Micron 1100 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Micron 1100MTFDDAV512TBN |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | RasPi 4 8GB, Stock, Schedutil gov. |
| Test #78,819 - 2/2/24 4:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,331 |
| User: | greums |
| Brand: | Verbatim Vi550 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Verbatim Vi550S3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | VERBATIM Vi550 S3 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #55,960 - 1/25/22 8:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,331 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM RBU-SNS M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston RBU-SNS8152S3256GG2 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | ssd 1 |
| Test #48,153 - 7/23/21 3:11 am | |
|---|---|
| Score: | 7,331 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #44,814 - 5/3/21 7:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,330 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung 1tb |
| Test #69,895 - 5/3/23 8:30 am | |
|---|---|
| Score: | 7,330 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,855 - 3/29/23 4:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,329 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Firefly ROC-RK3328-CC |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | speed test |
| Test #73,609 - 10/9/23 1:31 am | |
|---|---|
| Score: | 7,329 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 870 |
| Test #75,507 - 12/7/23 1:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,329 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi48GB USB SSD |
| Test #72,235 - 8/10/23 2:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,329 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |